Zegar

Kalendarz

« Kwiecień 2023 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             

Przetłumacz stronę


Z WYCIECZKĄ PO WARSZAWIE

 

Klasa VII i VIII S.P. wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Uczniowie zwiedzili Sejm i Senat. Dowiedzieli się jak powstaje ustawa i jak pracuje polski parlament. Odwiedzili też siedzibę Telewizji Polskiej, gdzie mogli zobaczyć jak przygotowywane są programy telewizyjne. Nasi uczniowie przespacerowali się też uliczkami warszawskiej starówki.


ŚWIĘTO SZKOŁY

„Pełnia życia jest wtedy, gdy ma się przekonanie,
że robi się coś ważnego, potrzebnego,
to, co przynosi pożytek ludziom i społeczeństwu”


Obchodziliśmy dzisiaj w naszym Zespole Dzień Edukacji Narodowej czyli święto wszystkich, którzy stanowią społeczność szkolną. Dlatego na początku naszego spotkania Pan dyrektor Dawid Krzętowski zwrócił się do rodziców z podziękowaniem za ich wkład w rozwój naszej placówki. Podziękował w tym dniu także uczniom, za to że My nauczyciele możemy być dumni z ich dokonań. Słowa podziękowania zostały też skierowane w stronę pracowników niepedagogicznych, pracowników administracji, bo to dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej pracy codziennej nasza szkoła jest tak zadbana i prawidłowo funkcjonuje. Wreszcie na końcu dyrektor zwrócił się do nauczycieli, którym podziękował za zaangażowanie, za kreatywność, za to że zawsze dzielnie walczą z problemami szkoły i problemami naszych uczniów, za to, że są pełni inicjatyw, że są wymagający i cierpliwi, wreszcie za to, że czuje zawsze nasze wsparcie i zrozumienie.

Następnie dyrektor Zespołu oddał głos zaproszonemu na naszą uroczystość Wójtowi Gminy Rędziny Panu Pawłowi Militowskiemu, który podziękował nauczycielom za trud i zaangażowanie w wykonywanie tego wyjątkowo trudnego zawodu. Z ust przewodniczącej Rady Rodziców Pani Agnieszki Zajder popłynęły także w stronę nauczycieli ciepłe życzenia. Po wystąpieniach zaproszonych gości głos zabrali uczniowie z klasy Vb, VI oraz IIIa i IIIb gimnazjum, którzy pod opieką pań I. Drożdż, J. Lorent i M. Łach, przygotowali humorystyczny program artystyczny. Były wiersze i piosenki obrazujące pracę nauczycieli, scenki sytuacyjne z lekcji, nie zabrakło też niecodziennych odpowiedzi z uczniowskich zeszytów. A na koniec padło piękne i słodkie DZIĘKUJEMY. Zdjęcia z tej uroczystości w galerii Zespołu.


WOLONTARIUSZE ZNÓW W AKCJI

W dniu 30 września br. wolontariuszki z naszej szkoły tj.: Roksana Marczak, Julia Militowska, Marysia Cygan, Iga Urbaniec, Maja Ryszczuk oraz Wiktoria Zabłocka po raz kolejny włączyły się w pomoc w czasie VI Gminnego Marszobiegu Terenowego pod hasłem „Dla Niepodległej”. Dziewczyny również pokonały trasę marszobiegu. Dziękujemy!



WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

11 września 2018 r. młodzież z naszej szkoły wyruszyła do Niemiec w ramach wymiany międzynarodowej z zaprzyjaźnioną szkołą Goethe Gimnazjum z Bensheim. Uczniowie spędzali bardzo aktywnie czas podczas całej wizyty.
Pierwszego dnia zwiedzili terminal kontenerowy w Bremerhaven. Podróżowali także wzdłuż 8 południka w Domu Klimatu, gdzie można było zobaczyć na własne oczy pustynię i poczuć jej gorący klimat, wsiąść w czółno na Samoa, poczuć wiatr Sardynii i ochłodzić się na Alasce. Wieczorem tego samego dnia cała grupa podziwiała zachód słońca nad Morzem Północnym.
Kolejny dzień to zwiedzenie Centrum Nauki  Universum Science Center Bremen - z zewnątrz to spektakularny, futurystyczny budynek, który przypomina srebrnego wieloryba. Wewnątrz zwiedzający mogli wszystkimi zmysłami poznać fascynujący świat nauki - znajduje się tu 250 eksponatów, które można dotykać, testować i używać do eksperymentów. Na 4000 m znajdują się strefy tematyczne Ekspedycja człowiek, Ekspedycja ziemia i Ekspedycja kosmos. Uczniowie naszej szkoły mogli m. in. poczuć potężne drżenie ścian w pomieszczeniu imitującym trzęsienie ziemi, obejrzeć ośmionożnego robota Skorpiona, sprawdzić ciepłotę swojego ciała oraz zbadać zjawiska elektryczne. 
Kolejną atrakcją była wizyta w Niemieckim Domu Emigranta w Bremerhaven, gdzie zwiedzający podążali  śladami ponad siedmiu milionów ludzi, którzy wyprawili się z Bremerhaven na drugą stronę Atlantyku. Nasza młodzież poznała losy ludzi, którzy poszukiwali lepszego życia w innych krajach. Każdy ze zwiedzających otrzymał biografię wybranego emigranta i towarzyszył mu w historycznej wycieczce: od pożegnania z ojczyzną, przez warunki panujące podczas zamorskiej podróży, po nowy początek w USA, Argentynie lub Brazylii.
Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc, zatem cała grupa udała się również do nadmorskiego zoo, a po kolacji na spacer i pożegnanie z Morzem Północnym, ponieważ kolejnego dnia rano uczniowie ze szkoły niemieckiej i polskiej wyruszali do Bensheim. 
W drodze do rodzinnej miejscowości naszych partnerów z Niemiec  mieliśmy jeszcze okazję zwiedzić  stocznię Meyer Werft w Papenburg i poznać etapy produkcji ogromnych, luksusowych statków rejsowych. Wieczorem cała grupa dotarła do Bensheim, gdzie poznała goszczące je rodziny.
17 września, ostatniego dnia  naszej podróży młodzież odwiedziła Miejsce Pamięci - obóz pracy dla kobiet żydowskich Walldorf utworzony latem 1944 roku przez nazistów. Przywieziono tu 1700 młodych kobiet z Węgier, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, które zatrudniono przy budowie nowych pasów startowych dla znajdującego się w pobliżu lotniska Rhein-Main w ramach prac Organizacji Todt. Ciężkie, nieludzkie warunki przeżyło tylko kilkanaście z nich. 
Ostatnim punktem wyjazdu był Frankfurt, gdzie z tarasu widokowego Main Tower można było podziwiać miasto z lotu ptaka. Później uczniów naszej szkoły czekała już tylko droga na lotnisko, rejs w powietrzu... I powrót do Rudnik.


ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA PODZIEMNEGO

ROCZNICA POWSTANIA PAŃSTWA PODZIEMNEGO

27 września 2018r. zuchy z 15 Gromady Zuchowej „Radosne Ogniki” wzięły udział w obchodach 79. rocznicy Powstania Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Zuchy wraz z harcerską bracią przeszły ulicami Częstochowy na Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie odbył się Apel Poległych. Ukoronowaniem ceremonii było złożenie kwiatów pod pomnikiem.


ZDROWY KRĘGOSŁUP

ZDROWY KRĘGOSŁUP

W ramach promocji i ochrony zdrowia Wydział Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Częstochowie organizuje szkolenia dla rodziców w formie warsztatów praktycznych pn. "Zdrowy kręgosłup". Warsztaty dotyczyć będą wczesnego wykrywania i zapobiegania rozwojowi wad postawy u dzieci w wieku przedszkolnym 4- 5 lat oraz dzieci z klas 0- VI. Zajęcia odbędą się w naszym Zespole dnia 25 października 2018 roku (czwartek) w godz. 15.30- 16.15 I grupa (dzieci 4- 5 lat oraz klasy 0- III), godz. 16.30 - 17.15 II grupa (dzieci klasy IV- VI). 


ELEKTROŚMIECI

ELEKTROŚMIECI

Nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”, która ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie prawidłowego gospodarowania odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bony wymienne na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!!!
Do Akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które chcą oddać do utylizacji sprzęt przeznaczony do likwidacji, a tym samym zwiększyć szanse naszej szkoły na ciekawe nagrody. Zbiórka trwa do 31 października 2018 r.


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

W piątek 21 września, w naszym przedszkolu świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji Maluszki, Średniaki oraz Starszaki wspólne wzięły udział w różnych zabawach oraz konkursach. Były zabawy z chustą animacyjną, zabawy taneczne i sportowe. Dzieci rysowały także portrety przedszkolaków i bawiły się kolorowymi bańkami mydlanymi oraz balonami. Była też wspólnie zaśpiewana piosenka ,,Jestem sobie przedszkolaczek...". Na zakończenie był słodki poczęstunek oraz wręczenie dyplomów Super Przedszkolaka. Wszystkim przedszkolakom z okazji Ich święta życzymy jeszcze raz wiele radości i spełnienia marzeń. W galerii przedszkola zdjęcia z tego wesołego dnia.


DLA NIEPODLEGŁEJ

30 września odbędzie się w Kamieniołomie Lipówka VI Gminny Marszobieg Terenowy.
W tym roku hasłem przewodnim imprezy będzie „Dla Niepodległej”.
Maszerujmy razem aby jak najwięcej osób wzięło udział w tworzeniu biało- czerwonej flagi. 


 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

Honorowym gościem uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę mordu w Rudnikach była europoseł Pani Jadwiga Wiśniewska. Obowiązki służbowe nie pozwoliły europoseł spotkać się z nami osobiście, dlatego swoje wystąpienie skierowane do naszej społeczności szkolnej przekazała za pośrednictwem nagrania wideo. Radna Powiatu Częstochowskiego Pani Grażyna Knapik złożyła na ręce dyrektora Zespołu list skierowany do Wójta Gminy Rędziny Pana Pawła Militowskiego. List napisała Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Lidia Burzyńska. W obu wystąpieniach podkreślono rangę naszej uroczystości w obchodach 100- lecia odzyskania Niepodległości. Była to żywa lekcja historii, dzięki której pamięć historyczna jest przekazywana i nie ulegnie zapomnieniu.


NOWY WYMIAR EDUKACJI

 

 

Urząd gminy pozyskał kolejne środki unijne. Tym razem pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) będą przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych, zajęcia dodatkowe dla uczniów i szkolenia dla nauczycieli Zespołów Szkolno – Przedszkolnych w Rudnikach i Kościelcu.

Pozyskać udało się 297 376,87 tys. zł. Projekt pn. „Nowy wymiar edukacji” będzie realizowany do końca sierpnia przyszłego roku we współpracy z partnerem – firmą „Future”. Jego celem jest poprawa efektywności kształcenia przy pomocy nowoczesnych metod. W sumie 19 nauczycieli z placówek w Rudnikach i Kościelcu przejdzie specjalne szkolenia doskonalące. Dla uczniów przygotowano natomiast pakiet zajęć dodatkowych, który umożliwią im nabycie umiejętności przydatnych na rynku pracy. Weźmie w nich udział ok. 250 dzieci.

Podczas kursu uczestnicy: podniosą sprawność zapamiętywania poprzez techniki pamięciowe i mapy myślowe, wyeliminują stres szkolny, opracują indywidualny styl uczenia, który pomoże osiągać lepsze wyniki. Nabędą nową wiedzę o świecie poprzez elementy z zakresu chemii, fizyki, geografii, biologii itp. Nauczą się konstruktywnego działania w grupie, empatii oraz radzenia sobie z krytyką. Dzięki udziałowi w projekcie rozwiną pozytywne myślenie, wyobraźnię i intuicję, będą skutecznie rozwiązywać i tworzyć łamigłówki umysłowe. Uczniowie rozwiną swoją kreatywność, asertywność i autoprezentację.

Młodzież z ZSP w Rudnikach zostanie podzielona na 10 grup, uczniowie z Kościelca natomiast na dziewięć. Każda z grup odbędzie 32 ok. 90 minutowe spotkania.

Dofinansowanie przyznano gminie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego.


Wygenerowano w sekund: 0.06
76,271,512 unikalnych wizyt