Zegar

Kalendarz

« Wrzesień 2018 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             

Przetłumacz stronę


ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ PODSUMOWANIE

ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ PODSUMOWANIE

W miniony piątek, tj.15 czerwca 2018 roku w RODN WOM Częstochowa odbyło się podsumowanie projektu "Mistrzowie Kodowania - Zaprogramuj przyszłość", na które zostali zaproszeni przedstawiciele szkół powiatu częstochowskiego. Nasza szkoła wzięła w tej uroczystości czynny udział przedstawiając prezentację multimedialną, która podsumowała i ukazała w jaki sposób i w jakiej formie prowadziliśmy zajęcia z kodowania. Lekcje te były niezwykłe i pełne ciekawych wyzwań, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Była to nauka mądrego i kreatywnego korzystania z mediów, która ukazała, jak najmłodsi mogą w życiu codziennym wykorzystać możliwości techniki. Okazało się również, że programowanie nie jest czynnością skomplikowaną i że każdy może się jej nauczyć. Uczniowie naszej szkoły: Michalina Borawska, Iga Militowska i Jacek Domżalski wspaniale zaprezentowali się i pokazali, jakich umiejętności nabyli podczas zajęć z kodowania. W galerii Zespołu zdjęcia z tego podsumowania.

 

PAJĄK 2018

W dniach 15-17 czerwca 2018r. odbył się kolejny Zlot Hufca ZHP Częstochowa, na którym nie mogło zabraknąć „Radosnych Ogników”- zuchów z naszej szkoły wraz z drużynową, pwd.Lidią Sosnowską. Była moc atrakcji, przeżyć, zadań do wykonania, a przede wszystkim pierwsza noc bez rodziców i samodzielnie przygotowane śniadanie.

Podczas uroczystego apelu podsumowującego rok harcerski 2017/ 2018 dyrektor naszej szkoły mgr Dawid Krzętowski, odebrał z rąk komendanta Hufca ZHP Częstochowa zaszczytny tytuł Szkoły Przyjaznej Harcerstwu w stopniu brązowym.

Kolejnych wrażeń dostarczyły nasze zuchy, które zdobyły III miejsce we współzawodnictwie gromad zuchowych Hufca ZHP Częstochowa, a także tytuł Mistrzowskiej Gromady Zuchowej. Radosne Ogniki odliczają już dni do kolejnego Zlotu, który odbędzie się za rok.PRZEDSZKOLAKI W STADNINIE KONI

W poniedziałek, 11 czerwca, przedszkolaki pojechały do Klubu sportowo – rekreacyjnego Pegaz do Częstochowy i wzięły udział w warsztatach ekologicznych, których celem było poszerzenie wiedzy o służbie konnej w policji, a także podniesienie poziomu świadomości ekologicznej wśród dzieci. Projekt realizowany jest przez częstochowską policję, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Stróże prawa, podczas zajęć w stajni z wierzchowcami Opusem i Widimem, opowiadali maluchom o koniach, ich rasach, trybie życia i sposobach pielęgnacji. Pokazali też, jak właściwie osiodłać konia i przygotować do służby. Przedszkolaki uczestniczyły w przejażdżce bryczką, a nawet jeździły konno. Poza tym zwiedziły policyjny radiowóz, w którym mogły posiedzieć i z bliska obejrzeć jego wyposażenie. Uczestniczyły też w konkursie plastycznym o tematyce policyjnej i ekologicznej, na zakończenie którego każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci kolorowanki. Dziękujemy serdecznie mamie Jakuba - pani Kasi, za pomoc przy organizacji tego wyjazdu. Zdjęcia z tego wyjazdu w galerii Przedszkola.MISTRZOWIE KODOWANIA

MISTRZOWIE KODOWANIA

W poniedziałek 8 czerwca uczniowie klas I, II oraz IIIB zakończyli ostatni etap projektu " ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ- MISTRZOWIE KODOWANIA". Wspólnie wybrali się do Uniwersytetu Rozwoju w Chorzowie. Uczniowie uczestniczyli tam w warsztatach edukacyjnych z robotyki, fizyki i informatyki. Nasi podopieczni mieli okazję poeksperymentować, wykonując różnorodne doświadczenia jak również wcielić się w młodych techników, tworząc roboty.


LAUREACI KONKURSÓW

Koniec roku szkolnego jest obfity dla naszej szkoły w wielu laureatów.
Z przyjemnością informujemy, iż Ewelina Tądel uczennica klasy V zajęła II miejsce w Międzyszkolnych Igrzyskach Poetyckich organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie.

Natomiast w Powiatowym Konkursie Historii Ojczystej i Historii Sztuki „Idea pokrzepienia serc w twórczości Jana Matejki. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” uczennica klasy III b Martyna Balcerek zajęła III miejsce. 

Wśród przedszkolaków także mamy laureata, albowiem 8 czerwca, Jakub Szyda reprezentował nasze przedszkole w Minifestiwalu Piosenki Dziecięcej dla Przedszkolaków pt. „Moja Ojczyzna …” organizowanym przez GOK w Rędzinach. Jakub pięknie i z wielkim zaangażowaniem zaśpiewał piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem" i zajął III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

GÓRSKA ZIELONA SZKOŁA

GÓRSKA ZIELONA SZKOŁA

Dnia 6 czerwca klasy II i IIIB wyruszyły na trzy dniową wycieczkę do Beskidu Śląskiego. Podczas podróży zwiedzaliśmy studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Dowiedzieliśmy się jak powstaje animowany film rysunkowy. Następnie dotarliśmy do Beskidzkiego Centrum Naukotechniki w Świnnej. Byliśmy świadkami pokazów z ciepłym azotem.

Nasza wspaniała grupa zwiedziła w dniu dzisiejszym skocznie narciarską imienia Adama Małysza, a także galerię Trofeów Naszego Mistrza. Kolejnym punktem naszej niezwykłej podróży była zapora na Wiśle oraz przejazd obok Zameczku Prezydenta RP i przełęczą Szarcula. Końcowym punktem naszej przygody były miejscowości Istebna i Koniaków. W pierwszej miejscowości odwiedziliśmy Chatę Kawuloka, gdzie nasi podopieczni odbyli warsztaty z ubijania masła. W drugiej miejscowości odwiedziliśmy Chatę na Szańcach w której poznawaliśmy dalszą część miejscowego folkloru i tradycji oraz słynne koniakowskie koronki.

Trzeci i ostatni dzień pobytu spędziliśmy w Leśnym Parku Niespodzianek gdzie byliśmy świadkiem pokazu lotów ptaków drapieżnych oraz sów. Mogliśmy również pogłaskać i nakarmić zwierzęta żyjące na terenie parku. Ostatnim punktem podróży była miejscowość Górki Małe, a konkretnie Chata Chlebowa. Poznaliśmy tam proces powstawania chleba " Od ziarenka do bochenka " oraz sposoby pozyskiwania miodu. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi własnoręcznie formując i wypiekając podpłomyki.


NADMORSKA ZIELONA SZKOŁA

NADMORSKA ZIELONA SZKOŁA

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcami p. I. Drożdż oraz M. Stoszek w dniach od 4 do 8 czerwca uczyli się w innej szkole tzn. Zielonej Szkole. W drodze do miejsca docelowego, czyli Krynicy Morskiej odwiedziliśmy Toruń. Dowiedzieliśmy się kim był Mikołaj Kopernik i gdzie mieszkał, stawaliśmy przy Krzywej Wieży, wszyscy wypowiadalśmy też marzenia przy żabkach Flisaka. Oczywiście nie zabrakło też przerwy na zakup toruńskich pierników.
W drugim dniu naszej nauki pojechaliśmy do Trójmiasta, jednak wcześniej zatrzymaliśmy się najpierw w Mikoszewie- wsi położonej przy samym ujściu Wisły do morza. Potem był Gdańsk, który stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie. Zobaczyliśmy istotne zabytki tego miasta Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, Ratusz Starego Miasta, Dwór Artusa, Żuraw, nie mogło też zabraknąć nas przed pomnikiem Neptuna. Następnie pojechaliśmy do Gdyni. Pan przewodnik opowiadał nam o statkach cumujących przy starym nabrzeżu w porcie gdyńskim ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Mieliśmy też okazję zobaczyć wpływające wielkie statki do portu. Na koniec pobytu w Gdyni odwiedziliśmy Gdyńskie Akwarium gdzie zobaczyliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Przy bardzo wietrznej pogodzie przespacerowaliśmy się pięknym sopockim molo, przeszliśmy się najbardziej znaną sopocką ulicą tzw. Monciakiem, gdzie była chwila przerwy na lody i gofry.

W trzecim dniu naszego pobytu na Zielonej Szkole byliśmy w Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie Pani przewodnik opowiadała o ciężkiej pracy szkutnika, dzieci rozpoznawały różne gatunki ryb a także próbowały swoich sił w niełatwej sztuce wiązania węzłów marynarskich. Płynąc statkiem po Zalewie Wiślanym mogliśmy poznać faunę zalewu, zobaczyliśmy z bliska jak wygląda praca rybaka. Weszliśmy też na latarnię morską, z której porównaliśmy wygląd zalewu i morza. Na koniec dnia wprawialiśmy się we właściwym adresowaniu kartek pocztowych i pisaniu pozdrowień. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy dwa miejsca. Pierwszy postój to Wielbłądzi Garb- najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej 49,5 m i jednocześnie najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu którego widać Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. 
W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy największy murowany zamek w Europie a jednocześnie jedna z największych twierdz na świecie- Malbork. Po zamku oprowadzał nas bardzo fajny Pan przewodnik, który opowiadał nam historię zamku i panujących w nim Krzyżaków. Byliśmy wyjątkową grupą, która wraz z przewodnikiem obiegała zamek. Zwiedziliśmy potężny, chytrze zabezpieczony wjazd do zamku i szereg sal o różnym przeznaczeniu. Były to pomieszczenia kuchenne, sypialnie, sale narad, skarbiec, ale także toaleta;-) oraz sala przeznaczona do celów sakralnych. Obchód zamku obejmował także wystawę wyrobów z bursztynu oraz ekspozycję broni.
Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z morzem, dla innych już kolejne. Dla wszystkich jednak to wielkie przeżycie, powód do śmiechu i radości, zwłaszcza gdy fala podmywała coraz wyżej nogi. Były zamki z piasku, muszelki a nawet klucz kormoranów. Przez cały pobyt w Krynicy wyczekiwaliśmy też spotkania z dzikami i udało się bo w ostatni wieczór wyszły nam naprzeciw. Zdjęcia z naszych wojaży do obejrzenia w galerii Zespołu.


POLSKA NIEZWYKŁA

POLSKA NIEZWYKŁA

W dniach 28- 30 maja uczniowie klas IVA, IVB, V i VI wraz ze swoimi wychowawcami poznawali uroki województwa dolnośląskiego. W drodze do Karpacza zawitali w Góry Sowie, w których znajdują się sztolnie Walimskie. Młodzież dowiedziała się trochę o historii powstania tych obiektów z czasów II wojny światowej. Następnie nasi młodzi turyści przejechali do Zamku Książ w Wałbrzychu. Zamek zwiedzali szlakiem Od Piastów do II wojny światowej. Wśród naszych uczniów znalazło się 30 śmiałków, którzy zdobyli Śnieżkę mającą 1602 m n.p.m. W kolejnym dniu nasi uczniowie zawitali do Szklarskiej Poręby. W hucie szkła zobaczyli jak ręcznie wyrabia się przedmioty szklane. Poznali też zasady barwienia szkła, technologie produkcji i kilka ciekawych rzeczy na ten temat. Jednym z celów tej wycieczki było zobaczenie pięknego wodospadu Kamieńczyka. Po trudach dnia wcześniejszego ciężko było dotrzeć na miejsce ale się udało. Ze Szklarskiej Poręby uczniowie pojechali nad zaporę wodną do Pilchowic. Podziwiali technologie budowy zapór wodnych na początku XX wieku. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze, który znajduje się na liście UNESCO od kilku lat. Zdjęcia z niezwykłej Polski w galerii Zespołu.


DOBRY START

1 czerwca 2018 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rządowego programu „Dobry Start”. Dzięki programowi rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają raz w roku wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, które będą mogli przeznaczyć na zakup m.in. przyborów szkolnych, czy odzieży na nowy rok szkolny. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych wsparcie będzie przysługiwało do ukończenia 24. roku życia. Program „Dobry Start” to również wsparcie dla uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych od 7. roku życia do zakończenia zajęć. Więcej informacji w załączonych ulotkach oraz na 

www.mrpips.gov.pl/DobryStart

 

     

II GMINNY KONKURS PROFILAKTYCZNY ,,ZDROWE ŻYCIE- BEZ UŻYWEK

II GMINNY KONKURS PROFILAKTYCZNY ,,ZDROWE ŻYCIE- BEZ UŻYWEK

25 maja 2018r. po raz drugi odbył się Gminny Konkurs Profilaktyczny pt.”Zdrowe życie- bez używek!”. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VII szkół podstawowych oraz klas II-III gimnazjalnych. Celem głównym konkursu było propagowanie aktywności fizycznej, zdrowia bez stosowania używek i świadomości dotyczącej wpływu żywienia wśród dzieci i młodzieży.  Organizatorem Konkursu były nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II w Rudnikach p. Magdalena Kolewińska-Kołdon, p. Katarzyna Wierus oraz nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rędzinach p. Jolanta Wójcik i p. Jacek Mistarz.   Patronat nad Konkursem objęła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rędzinach. Uczniów klasy IV-VII pracowali w 5 osobowych zespołach, zmagali się z quizami, krzyżówkami, rebusami, scenkami, opracowaniem loga oraz testem wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień. Uczennice klas gimnazjalnych na podstawie opracowanego przepisu przygotowywały naleśniki. Komisja Konkursowa w składzie: Longina Gęsiarz, Anna Rybak, Barbara Gołda degustowała pyszne, ciekawe i zdrowe naleśniki. Przy ocenianiu zdrowego posiłku Komisja Konkursowa brała pod uwagę nie tylko walory smakowe ale przede wszystkim pomysłowość przepisu, estetykę wykonania oraz żywienie zgodne  z zasadami zbilansowanej diety.     Laureaci kategorii kl. IV-VII:                           

 I miejsce – ZS-P nr 1 w Rędziny: Julia Radecka, Anna Pacud, Martyna Szczepańczyk, Miłosz Kowalski, Maciej Kuraś II miejsce – SP Kościelec: Maja Reterska, Maja Gołda, Maja Małolepsza, Natalia Nalepa, Filip Turek III miejsce – SP Rudniki:  Ewelina Tądel, Julia Militowska, Maja Anzorge, Barbara Foina, Klara Gwiazda-Fluks                            
Wyróżnienie: SP Konin: Angelika Sojda, Agata Mielczarek, Dominik Trzciński, Maja Żurek,                  Oliwier Kolmas ZS-P nr 2 w Rędzinach: Wiktoria Brzóska, Zuzanna Lewkowicz, Julia Polak, Dominik Pabich, Igor Chobot                         
Nagrodzeni uczniowie klas gimnazjalnych:  I miejsce – Julia Gołda ZS-P w Rudnikach I miejsce – Kinga Michalak ZS-P nr 2 w Rędzinach II miejsce – Roksana Biskup ZS-P w Rędzinach III miejsce – Patrycja Chobot ZS-P w Rudnikach                                                                                      

UWAGA RODZICE!

 

Drodzy Rodzice!
Prosimy w dniach od 04 do 22 czerwca 2018 roku zgłaszać się do wychowawczyń grup przedszkolnych lub do sekretariatu Zespołu celem podpisania Umów o świadczenie usług w przedszkolu na nowy rok szkolny oraz na dyżur przedszkolny w miesiącu sierpniu.


Wygenerowano w sekund: 0.07
11,518,598 unikalnych wizyt