Zegar

Kalendarz

« Marzec 2024 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             

Przetłumacz stronę


Teatr MASKA

Zespół teatralny MASKA działa w Gimnazjum nr 2 już ponad 10 lat, na początku bez nazwy – po prostu jako koło teatralne. Opiekunami grupy są panie: Iga Długoszewska- Zawadzka i Agnieszka Krzynowek, które cały czas dbają o to, by zawód nauczyciela wciąż był ich pasją i żeby ta pasja nigdy nie stała się tylko zawodem. To w ich sercach i umysłach powstają wszystkie autorskie scenariusze sztuk. Przez ten czas MASKA zrealizowała wiele projektów teatralnych. Nawiązaliśmy stałą współpracę ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Dar Serca”, dla którego przygotowaliśmy spektakle: „Uparty kotek”, „Porwanie choinek”, ,,Kot w butach”, a w grudniu 2012 roku wzięliśmy udział w Koncercie Integracyjnym podczas Dni Otwartych Stowarzyszenia ,,Dar Serca”. Z przedstawieniem „Kolędnicy” gościliśmy w progach Zespołu Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie, aktywnie uczestnicząc również w zajęciach integracyjnych z młodzieżą niepełnosprawną. Dla naszej społeczności lokalnej, dla mieszkańców Rudnik przygotowaliśmy spektakl „Dziady cz. II”, który zaprezentowany został w kościele parafialnym. Na zaproszenie Kuratorium Oświaty mieliśmy zaszczyt zaprezentować w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie nasz autorski spektakl „Decyzja”, z którym gościliśmy również w Ośrodku Kultury w Lelowie.


Dla ukochanego Świętego Jana Pawła II – patrona naszej szkoły z okazji 10-lecia nadania placówce imienia Papieża-Polaka przygotowaliśmy przedstawienie ,,Świętymi bądźmy”.


Na swoim koncie mamy trzykrotne zwycięstwo w konkursach na małą formę teatralną, wygraną w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych „Złota Lilia” oraz pasmo indywidualnych sukcesów naszych uzdolnionych recytatorów.


W 2012 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odebraliśmy nagrodę dla najlepszego zespołu teatralnego województwa śląskiego.

Praca nad każdą sztuką przynosi młodzieży i paniom sprawującym pieczę nad zespołem wiele satysfakcji i niekłamanej radości. Podczas, często wyczerpujących prób, świetnie się bawimy, wzajemnie od siebie uczymy, odkrywamy nieznane dotąd umiejętności, doskonalimy te już ukształtowane, po prostu tworzymy z pasją. Jesteśmy radosną, szczerze roześmianą grupą, która pragnie, poprzez swoją twórczość, podarować ludziom dobre emocje, podzielić się sztuką kreowania lepszego świata, pokazać, że jakość naszego życia tak naprawdę zależy od nas samych. Dzięki zajęciom teatralnym artystycznie uzdolniona młodzież może rozwijać swoje pasje, doskonalić aktorskie umiejętności, wymieniać doświadczenia z innymi entuzjastami Melpomeny. W ramach prób młodzież zgłębia tajniki sztuki aktorskiej, doskonali dykcję, dba o emisję głosu, uczy się obycia scenicznego, przekazywania emocji, kultury słowa.

 

W latach 2010/ 2011 zespół MASKA działała w ramach projektu unijnego ,,Aktywny w szkole-aktywny w życiu”, a w 2011/ 2012, 2012/ 2013 w projekcie ,,Zdrowo i ekologicznie – działamy artystycznie” sfinansowanym przez Fundację BUDUJEMY PRZYSZŁOŚĆ CEMEX. Dzięki temu projektowi wzbogaciliśmy naszą szkołę, ponieważ z środków wypracowanych przez MASKĘ zakupiona została cyfrowa kamera SONY z wyposażeniem, laptop, parawany sceniczne, materiały do charakteryzacji aktorów, dekoracje i kostiumy. Dzięki środkom finansowym z projektu młodzi aktorzy z MASKI mogli podróżować, obserwować, jak zespoły z innych regionów Polski realizują swoje aktorskie, sceniczne marzenia. Wizyty w teatrach: ROMA w Warszawie, w Teatrze Muzycznym w Chorzowie, warsztaty teatralne dla młodzieży zrzeszonej w MASCE prowadzone przez pana Bogdana Wąchałę - absolwenta Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, wyjazdy na festiwale teatralne zostały sfinansowane z funduszy tego projektu.

 

MASKA w prasie i w telewizji:

1. ,,Magazyn Szkolny”

2. ,,Gazeta Częstochowska”

3. ,,Nasza Gazeta”

4. ,,Życie Częstochowy”

5. ,,Kurier Rędziński”

6. Telewizja ,,Orion”

 

Współpracujemy z:

1. Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Dar Serca” w Rędzinach

2. Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rędzinach

3. Szkołą Podstawową im. K. Pułaskiego w Rędzinach

4. Szkołą Podstawową nr 18 w Częstochowie

5. Kościołem parafialnym w Rudnikach

6. Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie

7. Fundacją Cemex ,,Budujemy Przyszłość”

8. Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lelowie

9. Zespołem Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie

10. Miejskim Ośrodkiem Kultury w Częstochowie

 

Mieliśmy zaszczyt występować:

1. Na zaproszenie wizytator Kuratorium Oświaty Pani Magdaleny Wszołek jako gość specjalny podczas finału IX edycji konkursu prewencyjno - ekologicznego dla szkół ponadgimnazjalnych „Żyjmy bezpiecznie w zdrowym środowisku” zorganizowanego przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody w Częstochowie, Urzędem Miasta Częstochowy, Starostwem Powiatowym w Częstochowie, Delegaturą Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Sądem Okręgowym w Częstochowie, Dyrekcją Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Nasz spektakl ,,Decyzja” został zaprezentowany przed wręczeniem nagród zwycięzcom konkursu w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

2. Na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie podczas Koncertu Laureatów Regionalnego Konkursu Recytatorskiego poprowadzonego przez dyrektora teatru pana Roberta Dorosławskiego – występ Klaudii Stanirowskiej (laureatki i finalistki tego konkursu), która zaprezentowała szerokiej publiczności swoje recytatorskie i aktorskie umiejętności, recytując "Zeszyty don Rigoberta" noblisty M.L.Vargasa oraz wiersz Zbigniewa Herberta ,,O dwu nogach pana Cogito”.

3. Na zaproszenie dyrektor GOK w Lelowie Pani Ewy Molendy – prezentacja spektaklu profilaktycznego ,,Decyzja” podczas festynu środowiskowego.

4. Na zaproszenie prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych ,,Dar Serca” Pani Joanny Kmiecik z okazji mikołajek, wielkanocnego zajączka, Bożego Narodzenia, gali piosenki oraz Dni Otwartych Stowarzyszenia.

5. Na zaproszenie dyrektor GOK w Rędzinach Pani Jolanty Brzozowskiej – Ciury podczas różnorodnych uroczystości i gal środowiskowych, np. podczas lirycznego spotkania z melodiami sprzed lat "Powróćmy jak za dawnych lat".

6. Na zaproszenie byłego proboszcza parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Rudnikach księdza Jana Dłużniaka - dla społeczności lokalnej MASKA wystawiła właśnie w kościele ,,Dziady cz. II” Adama Mickiewicza.

7. Dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych nr 45w Częstochowie, dla których przygotowaliśmy sztukę ,,Kolędnicy” i z którymi pracowaliśmy podczas warsztatów integracyjnych.

8. Na deskach Regionalnego Domu Kultury w Bielsku-Białej podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Przebudzeni do życia”.

9. Podczas przeglądów oraz festiwali teatralnych i recytatorskich: - Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego "Złota Lilia” pod patronatem Starostwa Powiatowego w Częstochowie - Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Szkolnej Województwa Śląskiego - Wojewódzkiego konkursu na małą formę teatralną o charakterze profilaktycznym - Regionalnych konkursów recytatorskich.

 

Sukcesy:

W latach 2010/ 2011, 2011/ 2012, 2012/ 2013 zespół MASKA był niepokonany w konfrontacjach teatralnych szkolnych teatrów województwa śląskiego. Przez trzy kolejne lata wracaliśmy w progi naszej szkoły z laurem zwycięstwa za I miejsca. Przeglądy te na etapie międzypowiatowym odbywały się w naszej zaprzyjaźnionej szkole – Szkole Podstawowej nr 18 w Częstochowie, natomiast organizatorem etapu wojewódzkiego był Miejski Dom Kultury w Mysłowicach. Do pasma tych sukcesów zaliczyć można:
I miejsce w konkursie na małą formę teatralną o charakterze profilaktycznym na etapie międzypowiatowym w roku 2010 – spektakl ,,Decyzja”.
I miejsce w konkursie na małą formę o charakterze profilaktycznym na etapie międzypowiatowym w roku 2011. Zaprezentowaliśmy spektakl "W sieci" zrealizowany według autorskiego scenariusza opiekunów grupy. 18 listopada 2011 roku w Mysłowickim Domu Kultury miał miejsce etap wojewódzki tego konkursu. I tym razem Melpomena poprowadziła grupę do zwycięstwa - MASKA okazała się najlepszą grupą województwa śląskiego wśród zespołów gimnazjalnych. Warto dodać, że na wszystkich kolejnych etapach tych teatralnych zmagań spotkało się w sumie 106 zespołów teatralnych z całego województwa śląskiego. Organizatorem konkursu było Kuratorium Oświaty oraz Urząd Wojewódzki w Katowicach. Właśnie tam 12 stycznia 2012 roku, w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w uroczystej gali wręczenia nagród przez wicekuratora Dariusza Wilczaka połączonej ze zwiedzaniem urzędu. Usłyszeliśmy wtedy wiele ciepłych słów ze strony przedstawicieli Kuratorium Oświaty i Urzędu Wojewódzkiego. Zwycięski spektakl został zaprezentowany również dla środowiska lokalnego. Zorganizowałyśmy spotkanie dla rodziców, uczniów, nauczycieli i mieszkańców naszej miejscowości, podczas którego podzieliliśmy się z gośćmi dotychczasowymi dokonaniami naszej grupy

I miejsce w konkursie na małą formę o charakterze profilaktycznym na etapie międzypowiatowym w roku 2012 – spektakl ,,Tafla” według autorskiego scenariusza opiekunek zespołu.

II miejsce - Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego "Złota Lilia” 2010 (I. miejsca nie przyznano).                              

Wyróżnienie - Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Artystycznych Powiatu Częstochowskiego "Złota Lilia” 2012.

I miejsce Klaudii Stanirowskiej w XXIV Regionalnym Konkursie Recytatorskim oraz promocja do VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Przebudzeni do życia" w Bielsku - Białej. 22 marca 2012 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się Koncert Laureatów tego konkursu, poprowadzony przez dyrektora teatru pana Roberta Dorosławskiego, podczas którego Klaudia Stanirowska zaprezentowała szerokiej publiczności swoje recytatorskie i aktorskie umiejętności, recytując "Zeszyty don Rigoberta" noblisty M.L.Vargasa oraz wiersz Zbigniewa Herberta ,,O dwu nogach pana Cogito”.

 

Nasze spektakle:

1) ,,Z Amorem przez epoki” (2002r.) - z okazji walentynek

2) ,,Bal bajek” (2003r.) - z okazji pasowania na czytelnika

3) ,,Porwanie choinek” (2005r.) - dla podopiecznych ,,Daru Serca”

4) ,,A przecież nie cały umrę…” (2006r.) – koncert poezji i muzyki poświęcony pamięci Jana Pawła II

5) ,,Dziady. cz.II” (2007r.) – dla społeczności lokalnej

6) ,,Uparty kotek” (2009r.) – dla podopiecznych ,,Daru Serca”

7) „Decyzja” (2010r.) Przedstawienie wg autorskiego scenariusza Igi Długoszewskiej – Zawadzkiej i Agnieszki Krzynowek opowiada historię nastolatki uwikłanej w problemy współczesnego świata. Natalia, grana przez Paulinę Majchrzak, boryka się z brakiem zrozumienia i wsparcia ze strony swoich najbliższych – mamy (w tej roli Karolina Chudy) i ojca, którzy pochłonięci rozwijaniem kariery zawodowej, ignorują potrzeby i uczucia własnego dziecka. Nastolatka znajduje pocieszenie w narkotykach. Dzięki pomyślnemu rozwojowi wypadków dziewczynie udaje się otrząsnąć z nałogu i jej życie zostaje ocalone. Metaforycznie przedstawiony nałóg - narkomania pokazuje młodym ludziom, że zawsze można znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. W tym spektaklu o charakterze profilaktycznym wystąpili również Adam Kabat- dealer narkotykowy, Aleksandra Gołda – anioł, która po mistrzowsku zaśpiewała dwie piosenki: „Litanię” Edyty Górniak oraz „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Niezwykle sugestywnie zagrały swoje role dziewczyny, które wykonały układ pantomimiczny. W tym trudnym zadaniu aktorskim rewelacyjnie wypadły: Katarzyna Olszewska, Wiktoria Olszewska, Paulina Urbaniec, Natalia Krogulec, Magdalena Sikorska i Joanna Wojtasik.

8) ,,Kolędnicy” (2010r.) sztuka dla wychowanków zespołu Szkół Specjalnych nr 45 w Częstochowie.

9) ,,W sieci” (2011r.) –autorski scenariusz instruktorek. Młodzi aktorzy podjęli się próby mówienia o trudnym i ważnym problemie, jakim jest uzależnienie od Internetu, komputera, uwikłanie, w często niebezpieczne, znajomości zawierane w sieci. MASKA postawiła sobie za cel dotarcie do swoich rówieśników, którzy, wkraczając w dorosłe życie, muszą dokonywać trudnych wyborów. Sztuka jest idealną formą promowania takich wartości jak: wrażliwość, empatia, tolerancja, zaufanie i przyjaźń.

Obsada: Aleksandra Gołda, Magdalena Sikorska, Julia Wolska, Monika Wolska, Klaudia Stanirowska, Wiktoria Olszewska, Paulina Urbaniec, Zuzanna Piasecka, Przemysław Leśko, Sebastian Wójcik.

10) ,,Wrzesień pamięcią malowany…”(2011r.)– dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 11 września 1942r.

11) ,,Walentynkowy przekładaniec” (2011r.) – z okazji walentynek.

12) ,,Matka Natura” (2012r.) w ramach projektu edukacyjnego ,,Z teatrem przez epoki” projekt proekologiczny poświęcony Matce Naturze. Został on zaprezentowany w naszej szkole 21 marca 2012r. w ramach obchodów Dnia Wiosny połączonego z prezentacją projektów edukacyjnych uczniów klas drugich naszego gimnazjum. Warto nadmienić, że kostium teatralny do tego przedsięwzięcia został w całości wykonany przez uczennice, podobnie zresztą charakteryzacja Matki Natury, fryzurę wykonała natomiast mama jednego z wychowanków Zespołu.

13) „Tafla” (2012r. ) na podstawie autorskiego scenariusza opiekunów MASKI – Igi Długoszewskiej –Zawadzkiej i Agnieszki Krzynowek. Ta historia, porusza ważny i trudny problem uzależnienia młodzieży od narkotyków, często rodzący się z odrzucenia przez najbliższych. W przypadku głównej bohaterki Olki, przez rodziców, którzy pochłonięci zdobywaniem coraz to nowych dóbr, skupieni na swoich karierach zawodowych, zapomnieli o najważniejszych potrzebach młodego człowieka: o zrozumieniu, zainteresowaniu, oddaniu i miłości. Spektakl osadzony w czasach współczesnych, odwołuje się do mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Pokazuje, jak wbrew przeciwnościom, należy nieść pomoc, jak można walczyć o miłość i zaufanie kochanej osoby. Niewątpliwym walorem przedstawienia jest scena, w której dziewczyny prezentują taniec demonów, próbując unicestwić główną bohaterkę. Liryczna scena finałowa Przemka i Oli, układ choreograficzny do piosenki „Szyba” czy scena w metrze to największe atuty tego teatralnego przedsięwzięcia.

Obsada: Aleksandra Gołda, Julia Wolska, Monika Wolska, Wiktoria Olszewska, Paulina Urbaniec, Klaudia Stanirowska, Zuzanna Piasecka, Olga Pacuda, Natalia Krzynowek, Karolina Małolepsza i Przemysław Leśko.

14) ,,Szewczyk Dratewka” (2013r.) – dla klas I-III Szkoły Podstawowej w Rudnikach, z okazji pasowania na czytelnika.

15) ,,Kot w butach” (2013r.) 5 grudnia, o godz. 17 w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Pułaskiego w Rędzinach - Osiedlu odbyło się mikołajkowe spotkanie Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych DAR SERCA, podczas którego młodzież działąjąca w grupie teatralnej MASKA zaprezentowała przedstawienie "Kot w butach", zrealizowane w oparciu o tę właśnie baśń oraz historię opowiadającą o złym czarodzieju Pim-Pomie. Podczas gali wręczono również statuetki dla najbardziej zasłużonych wolontariuszy w naszej gminie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele urzędu gminy w Rędzinach, przedstawiciele CEMEX-u oraz darczyńcy i przyjaciele DARU SERCA. Nasi młodzi aktorzy wyczarowali na scenie prawdziwie baśniową atmosferę, wprawiając widzów w iście świąteczny nastrój. Występ podobał się tak bardzo, że członkowie MASKI otrzymali owacje na stojąco. Nasz baśniowy Święty Mikołaj, w postać którego wcielił się Krzysztof Majchrzak, okazał się prawdziwym świętym na etacie, bo to jemu przypadło w udziale wręczenie paczek wszystkim podopiecznym DARU SERCA.

6 grudnia nasz spektakl, nad którym młodzież pod okiem opiekunów pracowała prawie 3 miesiące, wystawiliśmy dla uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Rędzinach -Osiedlu.

Obsada: Klaudia Urbańska, Kasia Piasecka, Karolina Małolepsza, Natalia Krzynowek, Klaudia Stanirowska, Zuzia Piasecka, Natalia Ciupa, Sylwia Halbiniak, Paulina Bajerska, Agnieszka Kowalik. Julia Jarczok, Sylwia Banaś, Dominika Kuligowska i Krzysztof Majchrzak.

16) ,,Zemsta” (2013r.) w ramach projektu edukacyjnego ,,Fredro oswojony”.

17) Misterium bożonarodzeniowe ,,Nie było miejsca dla Ciebie…” (2014r.) Obsada: Natalia Krzynowek, Agnieszka Kowalik, Klaudia Urbańska, Katarzyna Piasecka, Dominika Kuligowska, Karolina Małolepsza, Julia Jarczok, Sylwia Banaś, Nina Zawadzka.

18) ,,Świętymi bądźmy” (16 października 2015r.) spektakl z okazji 10-lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II będący połączeniem słowa mówionego, teatru tańca oraz śpiewu przedstawiający odwieczną walkę dobra ze złem, stworzenie pierwszych ludzi, powołanie na stolicę Piotrową Karola Wojtyłły, epizody z jego życia, w tym próbę zamachu, przywołujący również głos Ojca Świętego w Jego najpiękniejszych naukach.

Obsada: Klaudia Stanirowska (absolwentka), Natalia Krzynowek (absolwentka), Julia Sobkowiak, Roksana Biskup, Alicja Miedzińska, Justyna Karoń, Marzena Szwejda, Paula Kata, Karolina Rozpondek, Wiktoria Bartelak, Wiktoria Toboła, Maja Korgól, Natalia Sołtysiak, Magdalena Rzemińska, Julia Gołga, Olga Ratoń, Sandra Kropidło, Paulina Pruban, Karolina Ligocka, Patrycja Tkaczyk, Martyna Balcerek, Weronika Kmiecik, Maja Gruszczyńska, Dawid Bartosik, Paweł Kapral, Bartosz Sobkowiak, Mateusz Bajor, Miłosz Sołtys, Dawid Krzynowek, Jakub Kowalczyk.

 

Przez te wszystkie lata w MASCE tworzyli i pracowali (oprócz wymienionych w obsadach powyższych spektakli) uczniowie: Janusz Brzóska, Anita Stępień, Karolina Tądel, Aleksandra Cierniak, Kamila Franc, Weronika Dziagacz, Katarzyna Janiczek, Anna Binek, Kinga Hornik, Klaudia Wojtasik, Weronika Nocuń, Sara Bojarkiewicz, Sandra Binek, Paulina Zietal, Joanna Wychowaniec, Patrycja Karoń, Mateusz Gajda, Liwia Michalak, Łukasz Guliński, Natalia Krogulec, Martyna Orlikowska.

Wygenerowano w sekund: 0.06
56,953,968 unikalnych wizyt