Zegar

Kalendarz

« Luty 2018 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Przetłumacz stronę


ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

 

W piątek, 24 listopada wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieciaki przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Na początek wspólnego świętowania dzieci dowiedziały się o historii pluszowego misia i zatańczyły z misiami wspólny taniec. Następnie odgadywały misiowe zagadki oraz słuchały fragmentu książki pt. ,,Wędrówki Misia Uszatka”. Była też ,,Karuzela dla misiów” w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia" oraz konkursy ,,Wylizywanie miodku” ,,Misiowe puzzle”, ,,Misiowy portret” i ,,Misiowe wyścigi”. Następnie był misiowy pociąg i wesoła zabawa przy piosence ,,Jadą, jadą misie”, oraz słodkie co nieco. Mamy nadzieję, że to wielkie, misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.

 EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji przygotowany był krótki program artystyczny pt. „Warto uczyć się języków obcych” w celu pokazania jak trudno jest podróżować po świecie nie znając języków, a przy tej okazji podkreślić ważność nauki języka angielskiego i niemieckiego. Akademię poprowadzili Martyna Balcerek oraz Jakub Kowalczyk. W programie artystycznym wystąpili: Barbara Foina i Julia Mruklik z kl. IVb, Ewelina Tądel, Michał Kos i Borys Sobkowiak z kl. V, Weronika Miśkiewicz oraz Iga Urbaniec z kl. IIb gimnazjum. Po krótkim występie artystycznym przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy naszych uczniów ze znajomości języków obcych. Przygotowany na tą okazję quiz był podzielony na 3 kategorie. I kategoria dla klas I-III szkoły podstawowej, II kategoria dla klas IV-VI i III kategoria dla klas: VII i II-III gimnazjum. Każdy uczestnik począwszy od klasy I do VI odpowiadał na 3 pytania w swojej grupie. Uczestnicy z klasy VII oraz II i III gimnazjum zmierzyli się w konkursie „tongue twister” tzw. łamańcu językowym. Odpowiedzi uczestników oceniała komisja w składzie: przewodnicząca komisji – pani Monika Kyzioł, członkowie komisji – pani Dagmara Mazurek i pani Klaudia Nowicka.

W kategorii dla klas I-III swoje klasy reprezentowali uczniowie: Jacek Domżalski (kl. II), Elena Pianka (kl. IIIa) oraz Maja Sojda (kl. IIIb) - klasa I była w tym dniu nieobecna.

Wyniki I kategorii:

I miejsce – Elena Pianka i Maja Sojda

II miejsce – Jacek Domżalski

W kategorii dla klas IV – VI zaprezentowali się następujący uczniowie: Nicola Bykowska (kl. IVa), Daria Rozpądek (kl. IVb), Krzysztof Jędrzejczyk (kl. V) oraz Wojciech Cieślik (kl. VI).

Wyniki II kategorii:

I miejsce – Nicola Bykowska, Daria Rozpądek, Wojciech Cieślik

II miejsce – Krzysztof Jędrzejczyk

W kategorii dla klas VII i II-III gimnazjum swoje umiejętności językowe zaprezentowali: Bartosz Kowalczyk (kl. VII), Jakub Kromołowski (kl. IIa), Oskar Witek (kl. IIb), Jakub Gawron (kl. IIIa) oraz Magdalena Rzemińska (kl. IIIb). Zadaniem uczniów było poprawnie i w dobrym tempie odczytanie „łamańców” w języku angielskim i niemieckim.

Wyniki III kategorii:

I miejsce – Jakub Kromołowski i Jakub Gawron

II miejsce – Bartosz Kowalczyk

III miejsce – Magdalena Rzemińska

IV miejsce – Oskar Witek

Wszystkim uczestnikom quizu gratulujemy wiedzy i umiejętności językowych.

Akademię również umiliły nam występy solowe naszych uczniów. Piosenki w języku angielskim, angielsko-hiszpańskim i francuskim zaśpiewali: Weronika Miśkiewicz (kl. IIb), Martyna Balcerek (kl. IIIb) oraz Dawid Bartosik (kl. IIIb). W repertuarze dziecięcym zaprezentowali się uczniowie kl. IIIa i IIIb szkoły podstawowej śpiewając 2 piosenki w j. angielskim.

Akademię przygotowała p. Małgorzata Szwaja. Fotorelacja z tego wydarzenia w galerii Zespołu.

TYDZIEŃ ODKRYWCY

TYDZIEŃ ODKRYWCY

 

Nasza świetlica na cały „tydzień odkrywcy” przemieniła się w pracownię fizyczno- chemiczną. Dzieciaki stały się młodymi eksperymentatorami. Nie potrzeba nam było wielkich laboratoriów ani wymyślnych urządzeń- wszystko, czego potrzebowaliśmy mogliśmy znaleźć w kuchni, lub kupić za grosze w pobliskim sklepie. Były  doświadczenia związane z powietrzem, z wodą, nie straszne nam były jajka, które zmieniają swój stan i taplanie się w cieczy nienewtonowską.

Dzieci poznały też naszą pracownię chemiczną, po której oprowadzała ich p. Ela Kowalczyk. Nasi chemicy dowiedzieli się co to jest chemia, zapoznali się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz przeprowadzili swoje pierwsze reakcje chemiczne. Przy użyciu mleka, barwników i płynu do naczyń dzieci poznały zjawisko napięcia powierzchniowego. Magiczne sztuczki z użyciem chemicznych odczynników wywoływały przejęcie i radość na twarzach młodych chemików.

Ostatnim świetlicowym eksperymentem było barwienie soli kolorową kredą. Obserwowanie barwienia było wielką atrakcją i wspaniałą zabawą dla dzieci. Z różnokolorowej soli dzieci stworzyły kolorowe słoiczki. Obserwowaliśmy także złudzenia optyczne, śmiechu było co nie miara bo każdy z nas widział co innego. A radość dzieci bezcenna! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tych doświadczeń w galerii Zespołu.

NASI INFORMATYCY

NASI INFORMATYCY

 

14 listopada nasi uczniowie wzięli udział w XII Międzynarodowym Konkursie Informatycznym BÓBR. Bóbr zachęca młodych do umiejętnego korzystania z komputerów i technologii informacyjnej. Wspiera uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych następnie w życiu, szczególnie w ich przyszłej pracy. Bardzo cenną cechą konkursu jest jego międzynarodowość, która sprzyja wymianie doświadczeń między nauczycielami i dziećmi.Uczniowie rozwiązywali zadania w czasie rzeczywistym. Konkurs organizowany jest za pośrednictwem bezpłatnej platformy e-learningowej www.mCourser.pl.

Nasi młodzi informatycy wzięli też udział w Godzinie Kodowania, jest to największa inicjatywa edukacyjna w historii, adresowana do uczniów z całego świata. Cieszy się również dużą popularnością w Polsce. Celem tej inicjatywy jest przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier, zabaw i filmów, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków.


WYCIECZKA DO STAREGO MŁYNA

WYCIECZKA DO STAREGO MŁYNA

 

W czwartek, 16 listopada przedszkolaki z grupy „Średniaków” i „Starszaków” wyruszyły na wycieczkę do miejscowości Żarki, w której odwiedziły Muzeum ,,Stary Młyn”,  miejsce niezwykle urokliwe i pełne niespodzianek. Dzieci miały tam okazję przenieść się w czasie, by namacalnie doświadczyć w jaki sposób kiedyś pozyskiwano mąkę. Mnogość maszyn, tajemniczych zakamarków, zadziwiających hologramów i niespodzianek, jakie kryło w sobie to miejsce, wprawiło dzieci w olbrzymi zachwyt, a uwaga z jaką chłonęły kolejne informacje i ciekawość z jaką przyglądały się muzealnym eksponatom były najlepszym dowodem na to, że miejsce to przypadło im do gustu.

Mamy nadzieję, że dzieci z podobnym entuzjazmem dzieliły się wrażeniami po wycieczce ze swoimi rodzicami i że te wspaniałe wspomnienia na długo pozostaną w ich pamięci. W galerii przedszkola można obejrzeć zdjęcia z tej wycieczki.


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

9 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, którą przygotowali uczniowie klas: V, VI, VII miała przybliżyć zebranym tragiczne czasy, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy, ale też wzbudzić refleksje iż, jak pisał Cyprian Kamil Norwid: Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Część artystyczna wprowadziła dzieci i młodzież naszej szkoły w atmosferę wydarzeń związanych z datą 11 listopada 1918 roku. Na szkolnej scenie pojawili się: recytatorzy (Ewelina Tądel, Nicola Pyka, Maciej Ficek), gazeciarz (Borys Sobkowiak), dwoje dzieci (Ewelina Tądel, Borys Sobkowiak), które chciały zrozumieć, co dokładnie znaczy pojęcie – odzyskanie niepodległości, babcia (Oliwia Piotrowska), Ksiądz (Robert Jagusiak), Rodzic (Igor Grzesiczak), Nauczycielka (Nikola Pyka), którzy przysięgali nie szczędzić wysiłków by wychowywać przyszłe pokolenia na honorowych Polaków, żołnierz (Karol Kuligowski), marszałek Józef Piłsudski (Maciej Ficek), sępy krążące nad Polską - uosabiające trzech zaborców (Oliwia Piotrowska, Piotr Zalas, Kacper Musiał), narratorki (Amelia Bajor, Rita Radecka). W rolę Polski wcieliła się Julia Militowska. Uczniowie wzajemnie wspierali się, aby jak najpiękniej zaprezentować się w swoich rolach. Zobrazowano sytuację polityczną w kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przywołano emocje, jakie towarzyszyły Polakom w drodze do wolności. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale „wychodził” z inicjatywą walki za ojczyznę. Popłynęło przesłanie, iż wolność należy cenić, a na co dzień dbać o dobre relacje z drugim człowiekiem, okazywanie mu zrozumienia i szacunku. W końcowej części akademii Pan dyrektor mgr Dawid Krzętowski wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, co znaczy być patriotą w czasach współczesnych. Występ uczniów spotkał się z życzliwym przyjęciem przez zebranych, zdjęcia w galerii Zespołu.

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ

 

W piątkowe popołudnie, 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, miało miejsce niezwykle uroczyste, podniosłe w swej patriotycznej wymowie widowisko poświęcone 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane w Gminnej Hali Sportowej w Rędzinach, dzięki współpracy Urzędy Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Rędzinach oraz naszej placówki Zespolu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach. Ceremonię tę swoim patronatem objął wójt gminy Rędziny Paweł Militowski, który w przemówieniu nawiązał do chwalebnych dziejów naszej Ojczyzny, do piękna polskich tradycji, zwyczajów, do kart historii naznaczonych męstwem, honorem i hartem ducha. Na widowni – oprócz licznej grupy mieszkańców, uczniów, rodziców i nauczycieli – zasiadło wielu znamienitych gości. Na ręce wójta wpłynęły listy z podziękowaniami za zaproszenie od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej oraz prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, którzy  nie mogli pojawić się na widowisku. Nie było też poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej, ale  w jej imieniu uczestniczyła w uroczystości i odczytała list kierownik biura poselskiego i radna powiatu częstochowskiego Grażyna Knapik. Głos zabrał też przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, który następnie w asyście innego radnego wojewódzkiego z naszego regionu Stanisława Dzwonnika, wręczył Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Otrzymali je generał dywizji ks. Stanisław Rozpondek oraz Kazimiera Rospondek, czyli m.in. założycielka Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina”, działającego pod patronatem GOK w Rędzinach.

Nasza młodzież realizująca swoje artystyczne pasje, działająca w szkolnym zespole teatralnym MASKA pod opieką pań: Igi Długoszewskiej - Zawadzkiej i Agnieszki Krzynowek przez 2 miesiące w każde sobotnie przedpołudnie wytrwale pracowała nad przygotowaniem części artystycznej tego patriotycznego spektaklu. Owocem tej pracy był pouczający, wzruszający, niezwykle sugestywny montaż o Polaków drodze do wolności, o niezależności i niezłomności, o godności, której przez stulecia nie zdołał odebrać nam żaden z ciemiężycieli i najeźdźców. Młodzi aktorzy zaprezentowali pantomimę będącą przejmującą alegorią zaborów, dając wymowne świadectwo swojego patriotyzmu, bez zadęcia i nieszczerości. Pokazali, jak można ukochać Polskę, kiedy ma się zaledwie kilkanaście lat. W tej teatralnej, pantomimicznej odsłonie mogliśmy podziwiać naszą bez wątpienia niezwykle uzdolnioną młodzież - uczniów klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 2 oraz uczennice z klasy VII Szkoły Podstawowej w składzie: Julia Wychowaniec, Olga Ratoń, Natalia Sołtysiak, Magdalena Rzemińska, Natalia Pęczak, Sylwia Cichoń, Maja Gruszczyńska, Patrycja Tkaczyk, Julia Gołda, Katarzyna Zalas, Bartosz Sobkowiak, Jakub Kowalczyk, Julia Biecek, Natalia Pruban, Wiktoria Kluźniak, Patrycja Chobot, Julia Pawłowska, Nina Zawadzka, Amelia Bajor, Rita Radecka, Matylda Jureczko. Ze wzruszeniem i powagą ci wspaniali młodzi ludzie przywołali refleksyjne wiersze klasyków literatury polskiej. Martyna Balcerek czarowała słowami wiersza ,,Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Weronika Miśkiewicz uderzyła w czułe struny narodowej pamięci, przypominając ,,Modlitwę" Juliana Tuwima, Jakub Kromołowski przepięknym tekstem Baczyńskiego poruszył serca słowami: ,,Byłeś jak wielkie, stare drzewo, narodzie mój, jak dąb zuchwały", Łukasz Brzośka zaprezentował wiersz Leopolda Staffa ,,Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą", a  Dawid Krzynowek przypomniał mądre, piękne słowa poezji Ryszarda Przymusa: ,,Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna". Ten występ uświetnili też swoim śpiewem: Dawid Bartosik, Weronika Miśkiewicz, Maja Korgól, Weronika Urbaszewska, Natalia Piotrowska, Elena Pianka, Aleksandra Sikorska, Martyna Tomczyk, Amelia Musiał, Kacper Musiał i absolwentka naszego gimnazjum Natalia Krzynowek.

Uczniowie zaprezentowali się koncertowo, czego najlepszym dowodem były gromkie owacje na stojąco. 

Tego wieczoru wystąpił również zespół ,,Kościelanki", który na tę okoliczność przygotował najpiękniesze pieśni patriotyczne. Licznie zgromadzona publiczność mogła przyłączyć się do wspólnego śpiewania. Kolejnym punktem uroczystości był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Rędziny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

PUCHAR TYMBARKU

PUCHAR TYMBARKU

 

W czwartek 9 listoapada we Mstowie odbył się Finał Powiatu Częstochowskiego w turnieju o ,,Puchar Tymbarku’’. W tym roku, tak jak i w roku poprzednim, nasza szkoła zgłosiła swoją drużynę ,,Orły Rudniki’’ do rywalizacji w kategorii U-10. Nasza drużyna wystąpiła w trzech meczach, z których wygrała jeden a pozostałe dwa przegrała. Nasi chłopcy po raz kolejny pokazali ambicję, wolę walki i determinację. Mimo, że naszej drużynie nie udało się przejść do dalszego etapu rozgrywek, wszystkim zawodnikom należą się brawa!


Images: kam.jpg


PROJEKT "KUCHCIKOWO"

PROJEKT "KUCHCIKOWO"

 

W październiku oraz listopadzie w przedszkolu Publicznym w Rudnikach grupa Starszaków pod opieką pani Karoliny Kowalczyk i pani Marty Krupki realizuje projekt edukacyjny ,,Kuchcikowo - jemy zdrowo”. Celem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat smaków, zapachów, ale przede wszystkim w świat zdrowia, czyli kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach projektu przedszkolaki w kolejnych tygodniach poznają poszczególne grupy produktów z piramidy żywienia, dowiadują się o ich wartościach odżywczych i wpływie na zdrowie człowieka. Zwieńczeniem zajęć jest przygotowanie, na warsztatach kulinarnych, zdrowych dań z wykorzystaniem omawianych produktów. Przedszkolaki przygotowywały już mi. in.: sałatkę owocową, warzywne szaszłyki, jogurtowy deser i pastę rybną i w roli kucharzy spisują się znakomicie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU 2017

FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU 2017

Dziesięcioro dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny wzięło udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu organizowanym przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Częstochowie, pod patronatem prezydenta Częstochowy, pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Grupę Starszaków reprezentowali: Tymek Anzorge, Olek Knop, Emilka Kołdon, Maja Kwasek i Wiktoria Urbaniec, a grupę Średniaków: Iga Dubiak, Blanka Halbiniak, Tymek Kot, Kalina Gwiazda – Fluks oraz Wiktoria Rozenberg. W środę, 8 listopada, odbyły się przesłuchania konkursowe w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 43 w Częstochowie. Nasze przedszkolaki pięknie zatańczyły i zaśpiewały piosenkę pt. ,,Żyj zdrowo”, do której tekst ułożyły wychowawczynie. Przesłuchania konkursowe będą trwały jeszcze dwa dni, a po nich nastąpi ogłoszenie wyników, na które z niecierpliwością czekamy.

 

 

                                                                                   


POLSKO- NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Images: Q.JPG

Od czasu powołania Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wsparto finansowo projekty z udziałem ponad 2,7 miliona młodych ludzi. To organizacja, która inicjuje, wspiera merytorycznie, a nade wszystko dotuje różnorodne spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej: od warsztatów teatralnych poprzez wspólne obozy treningowe aż po projekty ekologiczne. I właśnie dzięki jej pomocy ZS- P w Rudnikach od kilku już lat współpracuje z jedną ze szkół z niemieckiego miasta Benshaim, leżącego niedaleko Frankfurtu nad Menem. Uczniowie i nauczyciele obu placówek odwiedzają się nawzajem.

Od 24 do 31 października w ramach wymiany młodzieży gościliśmy w naszej szkole oraz w naszych rodzinach 25 uczniów z Niemiec. Nasza przygoda rozpoczęła się 24 października. Czekając na naszych kolegów i koleżanki z zachodniej granicy, nasi uczniowie zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Następnie odebrali z lotniska w Balicach grupę niemiecką i wspólnie udali się do hotelu. Po krótkiej integracji wszyscy wyruszyli na spacer po Krakowie i rozkoszowali się atmosferą wieczorną tego miasta. Po obiadokolacji uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas i jeszcze lepiej się poznać oraz poćwiczyć znajomość języków obcych. Następnego dnia młodzież niemiecka wraz z przewodnikiem zwiedzała Stare Miasto i Wawel. Po wspólnym obiedzie pełni radości i podekscytowania wyruszyli w drogę do Rudnik.

W trzecim dniu wizyty nasi goście odwiedzili Urząd Gminy Rędziny, gdzie zostali przyjęci przez Pana Wójta Pawła Militowskiego. Opowiadał On naszym gościom, o gminie, funkcjonowaniu samorządu i urzędu. A na koniec przekazał upominki zarówno młodzieży z Bensheim, jak i z Rudnik. Po wizycie w urzędzie cała  grupa zwiedziła zakład Cemex Rudniki, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć nie tylko zakład ale również kopalnię odkrywkową na Latosówce.

Szczególnym miejscem odwiedzonym przez naszych gości z Niemiec był KL Auschwitz oraz Brzezinka. Uczniowie stanęli na wysokości zadania odwiedzając to miejsce martyrologii Polaków i innych nacji w czasie II wojny światowej. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie, młodzież uważnie słuchała, za co została pochwalona przez niego oraz przez opiekunów.

W czasie wizyty naszych niemieckich gości nie obyło się także bez zabawy. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, przyrodniczych, artystycznych, sportowych w szkole ZSP w Rudnikach. Odbyła się również dyskoteka zorganizowana w kawiarence na lotnisku w Rudnikach, gdzie oprócz zabaw integracyjnych, uczniowie mieli okazję zwiedzić hangary z samolotami.

Sobota to dzień wspólnych zabaw i umacniania przyjaźni. Były tańce, gry, szykowanie jedzenia pod okiem fachowców z Częstochowskiego Liceum im. S. Żeromskiego, decoupage bombek. Po wspólnym posiłku wszyscy pojechali na Jasną Gór, by po chwili modlitwy i zadumy znowu wspólnie się bawić, tym razem grając w kręgle.
Natomiast w niedzielę młodzież udała się na północ naszego kraju, by zwiedzić Malbork, Westerplatte, Gdańsk i Sopot. Pomorze przywitało naszą grupę czterema porami roku: od silnego wiatru przez deszcz a nawet deszcz ze śniegiem po słońce i piękną tęczę. Pierwszego dnia odwiedzili Westerplatte zwane polskimi Termopilami. Najwięcej czasu nasi turyści spędzili w Gdańsku, którego burzliwą historię przybliżył im energiczny pan przewodnik.
W czasie długiego spaceru młodzież zobaczyła najważniejsze zabytki Starego Miasta. Przez Zieloną Bramę weszli na Długi Targ, aby podziwiać Ratusz, Dwór Artusa i fontannę Neptuna. Polskie morze przywitali w Sopocie, niestety z powodu sztormu molo zostało zamknięte dla turystów. Piękną polską jesień mogli podziwiać w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Na koniec - "kącik melomana"- koncert organowy w Gdańsku- Oliwie.

Wyjazd na Pomorze, to niestety, już ostatni punkt programu wymiany polsko- niemieckiej. Dla wielu nadeszła wówczas chwila refleksji, że to już ostatnie wspólne chwile, a czas pożegnania nieubłaganie się zbliża. Kolejna już wymiana młodzieży z naszego Zespołu oraz z Benshaim była udana. Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni, pogoda sprzyjała zwiedzaniu, a zdobyte doświadczenia i nawiązane przyjaźnie będą trwały przez lata. W galerii Zespołu można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia.


Wygenerowano w sekund: 0.80
9,250,366 unikalnych wizyt