Zegar

Kalendarz

« Lipiec 2018 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Przetłumacz stronę


BEZPIECZNE WAKACJE

Zbliżające się wakacje to piękny i zasłużony czas wypoczynku, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i kadry pedagogicznej. Ważne jest, aby przebiegał on w bezpiecznych warunkach – napisała w liście do dyrektorów szkół i placówek oświatowych Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

Przed rozpoczęciem wakacji Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca również do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

A oto kilka sprawdzonych patentów od Głównego Inspektoratu Sanitarnego na bezpieczne wakacje.

PLANUJ:

Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj do Serwisu Kąpieliskowego aktualizowanego na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu dowiesz się czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

Planując podróż zagranicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

OBSERWUJ:

Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.

Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.

Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.

Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.

Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

REAGUJ!

Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.

Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.

Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie internetowej: www.gis.gov.pl lub bezpośrednio na stronach stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

999 – Pogotowie Ratunkowe,

998 – Straż Pożarna,

997 – Policja.

986– Straż Miejska,

112 – numer alarmowy

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

RODZICE- DZIECIOM

RODZICE-  DZIECIOM

W dniu 12 czerwca 2018 r. sala gimnastyczna przemieniła się, za sprawą pięknych scenografii- w baśniową krainę. A wszystko to za sprawą inwencji twórczej Rodziców, którzy przygotowali spektakl teatralny pt. „Kopciuszek”. Przedszkolaki  oraz klasy I, II i III szkoły podstawowej z zapartym tchem i z niecierpliwością oczekiwały kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. Dzieci uważnie słuchały, oglądały przedstawienie i z wielkim zaciekawieniem śledziły losy bohaterów. Doskonałą grę rodziców uzupełniły fantastycznie dobrane stroje i rekwizyty. Każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Przez kilka miesięcy aktorzy – rodzice oraz kilkoro dzieci spotykali się na próbach teatralnych, pieczołowicie ćwicząc swoje role, samodzielnie przygotowując kostiumy i bajkową dekoracje do występu. Bajka wszystkim się podobała o czym świadczył śmiech dzieci, gromkie brawa oraz owacje na stojąco. Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz dzieciom, którzy brali udział w przedstawieniu za zaangażowanie, piękne bajkowe stroje oraz niezapomniane wrażenia.

Gratulujemy talentu i dziękujemy za wspaniałe teatralne przeżycia. Wyrazy uznania dla wszystkich aktorów", wielkie brawa, piękny występ!

 Zapraszamy oczywiście do obejrzenia zdjęć z tego przedstawienia w galerii przedszkola.

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Zakończenia roku szkolnego 2017/ 2018  tradycyjnie rozpoczynamy uroczystą

 

mszą świętą w kościele parafialnym o godz. 8.30. Dalszy ciąg uroczystości

 

odbywać się będzie w sali gimnastycznej naszej szkoły.


ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ PODSUMOWANIE

ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ PODSUMOWANIE

W miniony piątek, tj.15 czerwca 2018 roku w RODN WOM Częstochowa odbyło się podsumowanie projektu "Mistrzowie Kodowania - Zaprogramuj przyszłość", na które zostali zaproszeni przedstawiciele szkół powiatu częstochowskiego. Nasza szkoła wzięła w tej uroczystości czynny udział przedstawiając prezentację multimedialną, która podsumowała i ukazała w jaki sposób i w jakiej formie prowadziliśmy zajęcia z kodowania. Lekcje te były niezwykłe i pełne ciekawych wyzwań, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Była to nauka mądrego i kreatywnego korzystania z mediów, która ukazała, jak najmłodsi mogą w życiu codziennym wykorzystać możliwości techniki. Okazało się również, że programowanie nie jest czynnością skomplikowaną i że każdy może się jej nauczyć. Uczniowie naszej szkoły: Michalina Borawska, Iga Militowska i Jacek Domżalski wspaniale zaprezentowali się i pokazali, jakich umiejętności nabyli podczas zajęć z kodowania. W galerii Zespołu zdjęcia z tego podsumowania.

 

PAJĄK 2018

W dniach 15-17 czerwca 2018r. odbył się kolejny Zlot Hufca ZHP Częstochowa, na którym nie mogło zabraknąć „Radosnych Ogników”- zuchów z naszej szkoły wraz z drużynową, pwd.Lidią Sosnowską. Była moc atrakcji, przeżyć, zadań do wykonania, a przede wszystkim pierwsza noc bez rodziców i samodzielnie przygotowane śniadanie.

Podczas uroczystego apelu podsumowującego rok harcerski 2017/ 2018 dyrektor naszej szkoły mgr Dawid Krzętowski, odebrał z rąk komendanta Hufca ZHP Częstochowa zaszczytny tytuł Szkoły Przyjaznej Harcerstwu w stopniu brązowym.

Kolejnych wrażeń dostarczyły nasze zuchy, które zdobyły III miejsce we współzawodnictwie gromad zuchowych Hufca ZHP Częstochowa, a także tytuł Mistrzowskiej Gromady Zuchowej. Radosne Ogniki odliczają już dni do kolejnego Zlotu, który odbędzie się za rok.PRZEDSZKOLAKI W STADNINIE KONI

W poniedziałek, 11 czerwca, przedszkolaki pojechały do Klubu sportowo – rekreacyjnego Pegaz do Częstochowy i wzięły udział w warsztatach ekologicznych, których celem było poszerzenie wiedzy o służbie konnej w policji, a także podniesienie poziomu świadomości ekologicznej wśród dzieci. Projekt realizowany jest przez częstochowską policję, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Stróże prawa, podczas zajęć w stajni z wierzchowcami Opusem i Widimem, opowiadali maluchom o koniach, ich rasach, trybie życia i sposobach pielęgnacji. Pokazali też, jak właściwie osiodłać konia i przygotować do służby. Przedszkolaki uczestniczyły w przejażdżce bryczką, a nawet jeździły konno. Poza tym zwiedziły policyjny radiowóz, w którym mogły posiedzieć i z bliska obejrzeć jego wyposażenie. Uczestniczyły też w konkursie plastycznym o tematyce policyjnej i ekologicznej, na zakończenie którego każdy uczestnik otrzymał upominek w postaci kolorowanki. Dziękujemy serdecznie mamie Jakuba - pani Kasi, za pomoc przy organizacji tego wyjazdu. Zdjęcia z tego wyjazdu w galerii Przedszkola.MISTRZOWIE KODOWANIA

MISTRZOWIE KODOWANIA

W poniedziałek 8 czerwca uczniowie klas I, II oraz IIIB zakończyli ostatni etap projektu " ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ- MISTRZOWIE KODOWANIA". Wspólnie wybrali się do Uniwersytetu Rozwoju w Chorzowie. Uczniowie uczestniczyli tam w warsztatach edukacyjnych z robotyki, fizyki i informatyki. Nasi podopieczni mieli okazję poeksperymentować, wykonując różnorodne doświadczenia jak również wcielić się w młodych techników, tworząc roboty.


LAUREACI KONKURSÓW

Koniec roku szkolnego jest obfity dla naszej szkoły w wielu laureatów.
Z przyjemnością informujemy, iż Ewelina Tądel uczennica klasy V zajęła II miejsce w Międzyszkolnych Igrzyskach Poetyckich organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie.

Natomiast w Powiatowym Konkursie Historii Ojczystej i Historii Sztuki „Idea pokrzepienia serc w twórczości Jana Matejki. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” uczennica klasy III b Martyna Balcerek zajęła III miejsce. 

Wśród przedszkolaków także mamy laureata, albowiem 8 czerwca, Jakub Szyda reprezentował nasze przedszkole w Minifestiwalu Piosenki Dziecięcej dla Przedszkolaków pt. „Moja Ojczyzna …” organizowanym przez GOK w Rędzinach. Jakub pięknie i z wielkim zaangażowaniem zaśpiewał piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem" i zajął III miejsce.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

GÓRSKA ZIELONA SZKOŁA

GÓRSKA ZIELONA SZKOŁA

Dnia 6 czerwca klasy II i IIIB wyruszyły na trzy dniową wycieczkę do Beskidu Śląskiego. Podczas podróży zwiedzaliśmy studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Dowiedzieliśmy się jak powstaje animowany film rysunkowy. Następnie dotarliśmy do Beskidzkiego Centrum Naukotechniki w Świnnej. Byliśmy świadkami pokazów z ciepłym azotem.

Nasza wspaniała grupa zwiedziła w dniu dzisiejszym skocznie narciarską imienia Adama Małysza, a także galerię Trofeów Naszego Mistrza. Kolejnym punktem naszej niezwykłej podróży była zapora na Wiśle oraz przejazd obok Zameczku Prezydenta RP i przełęczą Szarcula. Końcowym punktem naszej przygody były miejscowości Istebna i Koniaków. W pierwszej miejscowości odwiedziliśmy Chatę Kawuloka, gdzie nasi podopieczni odbyli warsztaty z ubijania masła. W drugiej miejscowości odwiedziliśmy Chatę na Szańcach w której poznawaliśmy dalszą część miejscowego folkloru i tradycji oraz słynne koniakowskie koronki.

Trzeci i ostatni dzień pobytu spędziliśmy w Leśnym Parku Niespodzianek gdzie byliśmy świadkiem pokazu lotów ptaków drapieżnych oraz sów. Mogliśmy również pogłaskać i nakarmić zwierzęta żyjące na terenie parku. Ostatnim punktem podróży była miejscowość Górki Małe, a konkretnie Chata Chlebowa. Poznaliśmy tam proces powstawania chleba " Od ziarenka do bochenka " oraz sposoby pozyskiwania miodu. Uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami kulinarnymi własnoręcznie formując i wypiekając podpłomyki.


NADMORSKA ZIELONA SZKOŁA

NADMORSKA ZIELONA SZKOŁA

Uczniowie klasy IIIa wraz z wychowawcami p. I. Drożdż oraz M. Stoszek w dniach od 4 do 8 czerwca uczyli się w innej szkole tzn. Zielonej Szkole. W drodze do miejsca docelowego, czyli Krynicy Morskiej odwiedziliśmy Toruń. Dowiedzieliśmy się kim był Mikołaj Kopernik i gdzie mieszkał, stawaliśmy przy Krzywej Wieży, wszyscy wypowiadalśmy też marzenia przy żabkach Flisaka. Oczywiście nie zabrakło też przerwy na zakup toruńskich pierników.
W drugim dniu naszej nauki pojechaliśmy do Trójmiasta, jednak wcześniej zatrzymaliśmy się najpierw w Mikoszewie- wsi położonej przy samym ujściu Wisły do morza. Potem był Gdańsk, który stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie. Zobaczyliśmy istotne zabytki tego miasta Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, Ratusz Starego Miasta, Dwór Artusa, Żuraw, nie mogło też zabraknąć nas przed pomnikiem Neptuna. Następnie pojechaliśmy do Gdyni. Pan przewodnik opowiadał nam o statkach cumujących przy starym nabrzeżu w porcie gdyńskim ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Mieliśmy też okazję zobaczyć wpływające wielkie statki do portu. Na koniec pobytu w Gdyni odwiedziliśmy Gdyńskie Akwarium gdzie zobaczyliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Przy bardzo wietrznej pogodzie przespacerowaliśmy się pięknym sopockim molo, przeszliśmy się najbardziej znaną sopocką ulicą tzw. Monciakiem, gdzie była chwila przerwy na lody i gofry.

W trzecim dniu naszego pobytu na Zielonej Szkole byliśmy w Muzeum Zalewu Wiślanego, gdzie Pani przewodnik opowiadała o ciężkiej pracy szkutnika, dzieci rozpoznawały różne gatunki ryb a także próbowały swoich sił w niełatwej sztuce wiązania węzłów marynarskich. Płynąc statkiem po Zalewie Wiślanym mogliśmy poznać faunę zalewu, zobaczyliśmy z bliska jak wygląda praca rybaka. Weszliśmy też na latarnię morską, z której porównaliśmy wygląd zalewu i morza. Na koniec dnia wprawialiśmy się we właściwym adresowaniu kartek pocztowych i pisaniu pozdrowień. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy dwa miejsca. Pierwszy postój to Wielbłądzi Garb- najwyższy szczyt na Mierzei Wiślanej 49,5 m i jednocześnie najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu którego widać Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. 
W drodze powrotnej do domu zwiedziliśmy największy murowany zamek w Europie a jednocześnie jedna z największych twierdz na świecie- Malbork. Po zamku oprowadzał nas bardzo fajny Pan przewodnik, który opowiadał nam historię zamku i panujących w nim Krzyżaków. Byliśmy wyjątkową grupą, która wraz z przewodnikiem obiegała zamek. Zwiedziliśmy potężny, chytrze zabezpieczony wjazd do zamku i szereg sal o różnym przeznaczeniu. Były to pomieszczenia kuchenne, sypialnie, sale narad, skarbiec, ale także toaleta;-) oraz sala przeznaczona do celów sakralnych. Obchód zamku obejmował także wystawę wyrobów z bursztynu oraz ekspozycję broni.
Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z morzem, dla innych już kolejne. Dla wszystkich jednak to wielkie przeżycie, powód do śmiechu i radości, zwłaszcza gdy fala podmywała coraz wyżej nogi. Były zamki z piasku, muszelki a nawet klucz kormoranów. Przez cały pobyt w Krynicy wyczekiwaliśmy też spotkania z dzikami i udało się bo w ostatni wieczór wyszły nam naprzeciw. Zdjęcia z naszych wojaży do obejrzenia w galerii Zespołu.


POLSKA NIEZWYKŁA

POLSKA NIEZWYKŁA

W dniach 28- 30 maja uczniowie klas IVA, IVB, V i VI wraz ze swoimi wychowawcami poznawali uroki województwa dolnośląskiego. W drodze do Karpacza zawitali w Góry Sowie, w których znajdują się sztolnie Walimskie. Młodzież dowiedziała się trochę o historii powstania tych obiektów z czasów II wojny światowej. Następnie nasi młodzi turyści przejechali do Zamku Książ w Wałbrzychu. Zamek zwiedzali szlakiem Od Piastów do II wojny światowej. Wśród naszych uczniów znalazło się 30 śmiałków, którzy zdobyli Śnieżkę mającą 1602 m n.p.m. W kolejnym dniu nasi uczniowie zawitali do Szklarskiej Poręby. W hucie szkła zobaczyli jak ręcznie wyrabia się przedmioty szklane. Poznali też zasady barwienia szkła, technologie produkcji i kilka ciekawych rzeczy na ten temat. Jednym z celów tej wycieczki było zobaczenie pięknego wodospadu Kamieńczyka. Po trudach dnia wcześniejszego ciężko było dotrzeć na miejsce ale się udało. Ze Szklarskiej Poręby uczniowie pojechali nad zaporę wodną do Pilchowic. Podziwiali technologie budowy zapór wodnych na początku XX wieku. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze, który znajduje się na liście UNESCO od kilku lat. Zdjęcia z niezwykłej Polski w galerii Zespołu.


Wygenerowano w sekund: 0.11
10,718,914 unikalnych wizyt