Zegar

Kalendarz

« Czerwiec 2022 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Przetłumacz stronę


POLSKO- NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Images: Q.JPG

Od czasu powołania Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wsparto finansowo projekty z udziałem ponad 2,7 miliona młodych ludzi. To organizacja, która inicjuje, wspiera merytorycznie, a nade wszystko dotuje różnorodne spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej: od warsztatów teatralnych poprzez wspólne obozy treningowe aż po projekty ekologiczne. I właśnie dzięki jej pomocy ZS- P w Rudnikach od kilku już lat współpracuje z jedną ze szkół z niemieckiego miasta Benshaim, leżącego niedaleko Frankfurtu nad Menem. Uczniowie i nauczyciele obu placówek odwiedzają się nawzajem.

Od 24 do 31 października w ramach wymiany młodzieży gościliśmy w naszej szkole oraz w naszych rodzinach 25 uczniów z Niemiec. Nasza przygoda rozpoczęła się 24 października. Czekając na naszych kolegów i koleżanki z zachodniej granicy, nasi uczniowie zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Następnie odebrali z lotniska w Balicach grupę niemiecką i wspólnie udali się do hotelu. Po krótkiej integracji wszyscy wyruszyli na spacer po Krakowie i rozkoszowali się atmosferą wieczorną tego miasta. Po obiadokolacji uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas i jeszcze lepiej się poznać oraz poćwiczyć znajomość języków obcych. Następnego dnia młodzież niemiecka wraz z przewodnikiem zwiedzała Stare Miasto i Wawel. Po wspólnym obiedzie pełni radości i podekscytowania wyruszyli w drogę do Rudnik.

W trzecim dniu wizyty nasi goście odwiedzili Urząd Gminy Rędziny, gdzie zostali przyjęci przez Pana Wójta Pawła Militowskiego. Opowiadał On naszym gościom, o gminie, funkcjonowaniu samorządu i urzędu. A na koniec przekazał upominki zarówno młodzieży z Bensheim, jak i z Rudnik. Po wizycie w urzędzie cała  grupa zwiedziła zakład Cemex Rudniki, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć nie tylko zakład ale również kopalnię odkrywkową na Latosówce.

Szczególnym miejscem odwiedzonym przez naszych gości z Niemiec był KL Auschwitz oraz Brzezinka. Uczniowie stanęli na wysokości zadania odwiedzając to miejsce martyrologii Polaków i innych nacji w czasie II wojny światowej. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie, młodzież uważnie słuchała, za co została pochwalona przez niego oraz przez opiekunów.

W czasie wizyty naszych niemieckich gości nie obyło się także bez zabawy. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, przyrodniczych, artystycznych, sportowych w szkole ZSP w Rudnikach. Odbyła się również dyskoteka zorganizowana w kawiarence na lotnisku w Rudnikach, gdzie oprócz zabaw integracyjnych, uczniowie mieli okazję zwiedzić hangary z samolotami.

Sobota to dzień wspólnych zabaw i umacniania przyjaźni. Były tańce, gry, szykowanie jedzenia pod okiem fachowców z Częstochowskiego Liceum im. S. Żeromskiego, decoupage bombek. Po wspólnym posiłku wszyscy pojechali na Jasną Gór, by po chwili modlitwy i zadumy znowu wspólnie się bawić, tym razem grając w kręgle.
Natomiast w niedzielę młodzież udała się na północ naszego kraju, by zwiedzić Malbork, Westerplatte, Gdańsk i Sopot. Pomorze przywitało naszą grupę czterema porami roku: od silnego wiatru przez deszcz a nawet deszcz ze śniegiem po słońce i piękną tęczę. Pierwszego dnia odwiedzili Westerplatte zwane polskimi Termopilami. Najwięcej czasu nasi turyści spędzili w Gdańsku, którego burzliwą historię przybliżył im energiczny pan przewodnik.
W czasie długiego spaceru młodzież zobaczyła najważniejsze zabytki Starego Miasta. Przez Zieloną Bramę weszli na Długi Targ, aby podziwiać Ratusz, Dwór Artusa i fontannę Neptuna. Polskie morze przywitali w Sopocie, niestety z powodu sztormu molo zostało zamknięte dla turystów. Piękną polską jesień mogli podziwiać w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Na koniec - "kącik melomana"- koncert organowy w Gdańsku- Oliwie.

Wyjazd na Pomorze, to niestety, już ostatni punkt programu wymiany polsko- niemieckiej. Dla wielu nadeszła wówczas chwila refleksji, że to już ostatnie wspólne chwile, a czas pożegnania nieubłaganie się zbliża. Kolejna już wymiana młodzieży z naszego Zespołu oraz z Benshaim była udana. Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni, pogoda sprzyjała zwiedzaniu, a zdobyte doświadczenia i nawiązane przyjaźnie będą trwały przez lata. W galerii Zespołu można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia.


Wygenerowano w sekund: 0.09
39,051,952 unikalnych wizyt