Zegar

Kalendarz

« Czerwiec 2022 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Przetłumacz stronę


Z WIZYTĄ W SEJMIE

20 października uczniowie naszego Gimnazjum wraz z wychowawczyniami gościli w polskim Parlamencie. Organizatorką naszej wizyty na Wiejskiej była poseł RP- pani Izabela Leszczyna, która już od kilku lat współpracuje z naszą szkołą. Podczas zwiedzania gmachu Sejmu i Senatu RP poznaliśmy dokładnie funkcjonowanie tych dwóch  izb od początku istnienia polskiego parlamentaryzmu sięgającego XV wieku, aż po czasy współczesne. Mieliśmy także  okazję poznać powstanie procesu legislacyjnego. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas sala Kolumnowa, a także schody znane z telewizji, po których politycy podążają na salę obrad.
W zadumie i ciszy  zatrzymaliśmy się przy  tablicach pamiątkowych poświęconych posłom, którzy zginęli podczas II wojny światowej, a także
w katastrofie samolotu lecącego do Katynia w 2010 roku. Dla nas, społeczności szkolnej im. Jana Pawła II, ważna była tablica upamiętniająca wizytę papieża Polaka  w polskim Parlamencie 11 czerwca 1999 roku, podczas której padły słowa:

Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”

Po wizycie w Sejmie, która była pouczającą lekcją demokracji,  przeszliśmy Nowym Światem, mijając charakterystyczne miejsca w Warszawie, takie jak: Uniwersytet Warszawski, Pałac Namiestnikowski, Kościoły św. Krzyża, św. Anny, Plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza na Plac Zamkowy,  podziwiając Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Stare Miasto. Na  koniec dnia chwila odprężenia i relaksu  na Stadionie Narodowym, gdzie chłopcy  klas III  udzielali wywiadów w auli dla dziennikarzy, siedząc i wcielając się w role uwielbianych przez siebie piłkarzyJ Ronaldo czy Lewandowskiego. Jednym słowem, na stadionie było świetnie, a sam obiekt sprawia niesamowite wrażenie. Dziękujemy za możliwość zwiedzania Sejmu pani poseł (obecnie wiceminister w resorcie finansów) Izabeli Leszczynie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjazdu.

Wygenerowano w sekund: 0.07
39,032,913 unikalnych wizyt