Zegar

Kalendarz

« Marzec 2031 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Przetłumacz stronę


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

9 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, którą przygotowali uczniowie klas: V, VI, VII miała przybliżyć zebranym tragiczne czasy, kiedy Polska zniknęła z mapy Europy, ale też wzbudzić refleksje iż, jak pisał Cyprian Kamil Norwid: Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Część artystyczna wprowadziła dzieci i młodzież naszej szkoły w atmosferę wydarzeń związanych z datą 11 listopada 1918 roku. Na szkolnej scenie pojawili się: recytatorzy (Ewelina Tądel, Nicola Pyka, Maciej Ficek), gazeciarz (Borys Sobkowiak), dwoje dzieci (Ewelina Tądel, Borys Sobkowiak), które chciały zrozumieć, co dokładnie znaczy pojęcie – odzyskanie niepodległości, babcia (Oliwia Piotrowska), Ksiądz (Robert Jagusiak), Rodzic (Igor Grzesiczak), Nauczycielka (Nikola Pyka), którzy przysięgali nie szczędzić wysiłków by wychowywać przyszłe pokolenia na honorowych Polaków, żołnierz (Karol Kuligowski), marszałek Józef Piłsudski (Maciej Ficek), sępy krążące nad Polską - uosabiające trzech zaborców (Oliwia Piotrowska, Piotr Zalas, Kacper Musiał), narratorki (Amelia Bajor, Rita Radecka). W rolę Polski wcieliła się Julia Militowska. Uczniowie wzajemnie wspierali się, aby jak najpiękniej zaprezentować się w swoich rolach. Zobrazowano sytuację polityczną w kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, przywołano emocje, jakie towarzyszyły Polakom w drodze do wolności. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale „wychodził” z inicjatywą walki za ojczyznę. Popłynęło przesłanie, iż wolność należy cenić, a na co dzień dbać o dobre relacje z drugim człowiekiem, okazywanie mu zrozumienia i szacunku. W końcowej części akademii Pan dyrektor mgr Dawid Krzętowski wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, co znaczy być patriotą w czasach współczesnych. Występ uczniów spotkał się z życzliwym przyjęciem przez zebranych, zdjęcia w galerii Zespołu.

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ

 

W piątkowe popołudnie, 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, miało miejsce niezwykle uroczyste, podniosłe w swej patriotycznej wymowie widowisko poświęcone 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane w Gminnej Hali Sportowej w Rędzinach, dzięki współpracy Urzędy Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Rędzinach oraz naszej placówki Zespolu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach. Ceremonię tę swoim patronatem objął wójt gminy Rędziny Paweł Militowski, który w przemówieniu nawiązał do chwalebnych dziejów naszej Ojczyzny, do piękna polskich tradycji, zwyczajów, do kart historii naznaczonych męstwem, honorem i hartem ducha. Na widowni – oprócz licznej grupy mieszkańców, uczniów, rodziców i nauczycieli – zasiadło wielu znamienitych gości. Na ręce wójta wpłynęły listy z podziękowaniami za zaproszenie od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej oraz prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, którzy  nie mogli pojawić się na widowisku. Nie było też poseł na Sejm RP Lidii Burzyńskiej, ale  w jej imieniu uczestniczyła w uroczystości i odczytała list kierownik biura poselskiego i radna powiatu częstochowskiego Grażyna Knapik. Głos zabrał też przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, który następnie w asyście innego radnego wojewódzkiego z naszego regionu Stanisława Dzwonnika, wręczył Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Otrzymali je generał dywizji ks. Stanisław Rozpondek oraz Kazimiera Rospondek, czyli m.in. założycielka Zespołu Śpiewaczego „Jarzębina”, działającego pod patronatem GOK w Rędzinach.

Nasza młodzież realizująca swoje artystyczne pasje, działająca w szkolnym zespole teatralnym MASKA pod opieką pań: Igi Długoszewskiej - Zawadzkiej i Agnieszki Krzynowek przez 2 miesiące w każde sobotnie przedpołudnie wytrwale pracowała nad przygotowaniem części artystycznej tego patriotycznego spektaklu. Owocem tej pracy był pouczający, wzruszający, niezwykle sugestywny montaż o Polaków drodze do wolności, o niezależności i niezłomności, o godności, której przez stulecia nie zdołał odebrać nam żaden z ciemiężycieli i najeźdźców. Młodzi aktorzy zaprezentowali pantomimę będącą przejmującą alegorią zaborów, dając wymowne świadectwo swojego patriotyzmu, bez zadęcia i nieszczerości. Pokazali, jak można ukochać Polskę, kiedy ma się zaledwie kilkanaście lat. W tej teatralnej, pantomimicznej odsłonie mogliśmy podziwiać naszą bez wątpienia niezwykle uzdolnioną młodzież - uczniów klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 2 oraz uczennice z klasy VII Szkoły Podstawowej w składzie: Julia Wychowaniec, Olga Ratoń, Natalia Sołtysiak, Magdalena Rzemińska, Natalia Pęczak, Sylwia Cichoń, Maja Gruszczyńska, Patrycja Tkaczyk, Julia Gołda, Katarzyna Zalas, Bartosz Sobkowiak, Jakub Kowalczyk, Julia Biecek, Natalia Pruban, Wiktoria Kluźniak, Patrycja Chobot, Julia Pawłowska, Nina Zawadzka, Amelia Bajor, Rita Radecka, Matylda Jureczko. Ze wzruszeniem i powagą ci wspaniali młodzi ludzie przywołali refleksyjne wiersze klasyków literatury polskiej. Martyna Balcerek czarowała słowami wiersza ,,Elegia o chłopcu polskim" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Weronika Miśkiewicz uderzyła w czułe struny narodowej pamięci, przypominając ,,Modlitwę" Juliana Tuwima, Jakub Kromołowski przepięknym tekstem Baczyńskiego poruszył serca słowami: ,,Byłeś jak wielkie, stare drzewo, narodzie mój, jak dąb zuchwały", Łukasz Brzośka zaprezentował wiersz Leopolda Staffa ,,Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą", a  Dawid Krzynowek przypomniał mądre, piękne słowa poezji Ryszarda Przymusa: ,,Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna". Ten występ uświetnili też swoim śpiewem: Dawid Bartosik, Weronika Miśkiewicz, Maja Korgól, Weronika Urbaszewska, Natalia Piotrowska, Elena Pianka, Aleksandra Sikorska, Martyna Tomczyk, Amelia Musiał, Kacper Musiał i absolwentka naszego gimnazjum Natalia Krzynowek.

Uczniowie zaprezentowali się koncertowo, czego najlepszym dowodem były gromkie owacje na stojąco. 

Tego wieczoru wystąpił również zespół ,,Kościelanki", który na tę okoliczność przygotował najpiękniesze pieśni patriotyczne. Licznie zgromadzona publiczność mogła przyłączyć się do wspólnego śpiewania. Kolejnym punktem uroczystości był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Rędziny.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

PUCHAR TYMBARKU

PUCHAR TYMBARKU

 

W czwartek 9 listoapada we Mstowie odbył się Finał Powiatu Częstochowskiego w turnieju o ,,Puchar Tymbarku’’. W tym roku, tak jak i w roku poprzednim, nasza szkoła zgłosiła swoją drużynę ,,Orły Rudniki’’ do rywalizacji w kategorii U-10. Nasza drużyna wystąpiła w trzech meczach, z których wygrała jeden a pozostałe dwa przegrała. Nasi chłopcy po raz kolejny pokazali ambicję, wolę walki i determinację. Mimo, że naszej drużynie nie udało się przejść do dalszego etapu rozgrywek, wszystkim zawodnikom należą się brawa!


Images: kam.jpg


PROJEKT "KUCHCIKOWO"

PROJEKT "KUCHCIKOWO"

 

W październiku oraz listopadzie w przedszkolu Publicznym w Rudnikach grupa Starszaków pod opieką pani Karoliny Kowalczyk i pani Marty Krupki realizuje projekt edukacyjny ,,Kuchcikowo - jemy zdrowo”. Celem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat smaków, zapachów, ale przede wszystkim w świat zdrowia, czyli kształtowanie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach projektu przedszkolaki w kolejnych tygodniach poznają poszczególne grupy produktów z piramidy żywienia, dowiadują się o ich wartościach odżywczych i wpływie na zdrowie człowieka. Zwieńczeniem zajęć jest przygotowanie, na warsztatach kulinarnych, zdrowych dań z wykorzystaniem omawianych produktów. Przedszkolaki przygotowywały już mi. in.: sałatkę owocową, warzywne szaszłyki, jogurtowy deser i pastę rybną i w roli kucharzy spisują się znakomicie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.



FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU 2017

FESTIWAL PIOSENKI O ZDROWIU 2017

Dziesięcioro dzieci z naszego przedszkola po raz kolejny wzięło udział w Festiwalu Piosenki o Zdrowiu organizowanym przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Częstochowie, pod patronatem prezydenta Częstochowy, pana Krzysztofa Matyjaszczyka. Grupę Starszaków reprezentowali: Tymek Anzorge, Olek Knop, Emilka Kołdon, Maja Kwasek i Wiktoria Urbaniec, a grupę Średniaków: Iga Dubiak, Blanka Halbiniak, Tymek Kot, Kalina Gwiazda – Fluks oraz Wiktoria Rozenberg. W środę, 8 listopada, odbyły się przesłuchania konkursowe w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 43 w Częstochowie. Nasze przedszkolaki pięknie zatańczyły i zaśpiewały piosenkę pt. ,,Żyj zdrowo”, do której tekst ułożyły wychowawczynie. Przesłuchania konkursowe będą trwały jeszcze dwa dni, a po nich nastąpi ogłoszenie wyników, na które z niecierpliwością czekamy.

 

 

                                                                                   


POLSKO- NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY

Images: Q.JPG

Od czasu powołania Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku wsparto finansowo projekty z udziałem ponad 2,7 miliona młodych ludzi. To organizacja, która inicjuje, wspiera merytorycznie, a nade wszystko dotuje różnorodne spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej: od warsztatów teatralnych poprzez wspólne obozy treningowe aż po projekty ekologiczne. I właśnie dzięki jej pomocy ZS- P w Rudnikach od kilku już lat współpracuje z jedną ze szkół z niemieckiego miasta Benshaim, leżącego niedaleko Frankfurtu nad Menem. Uczniowie i nauczyciele obu placówek odwiedzają się nawzajem.

Od 24 do 31 października w ramach wymiany młodzieży gościliśmy w naszej szkole oraz w naszych rodzinach 25 uczniów z Niemiec. Nasza przygoda rozpoczęła się 24 października. Czekając na naszych kolegów i koleżanki z zachodniej granicy, nasi uczniowie zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Następnie odebrali z lotniska w Balicach grupę niemiecką i wspólnie udali się do hotelu. Po krótkiej integracji wszyscy wyruszyli na spacer po Krakowie i rozkoszowali się atmosferą wieczorną tego miasta. Po obiadokolacji uczniowie mieli okazję wspólnie spędzić czas i jeszcze lepiej się poznać oraz poćwiczyć znajomość języków obcych. Następnego dnia młodzież niemiecka wraz z przewodnikiem zwiedzała Stare Miasto i Wawel. Po wspólnym obiedzie pełni radości i podekscytowania wyruszyli w drogę do Rudnik.

W trzecim dniu wizyty nasi goście odwiedzili Urząd Gminy Rędziny, gdzie zostali przyjęci przez Pana Wójta Pawła Militowskiego. Opowiadał On naszym gościom, o gminie, funkcjonowaniu samorządu i urzędu. A na koniec przekazał upominki zarówno młodzieży z Bensheim, jak i z Rudnik. Po wizycie w urzędzie cała  grupa zwiedziła zakład Cemex Rudniki, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć nie tylko zakład ale również kopalnię odkrywkową na Latosówce.

Szczególnym miejscem odwiedzonym przez naszych gości z Niemiec był KL Auschwitz oraz Brzezinka. Uczniowie stanęli na wysokości zadania odwiedzając to miejsce martyrologii Polaków i innych nacji w czasie II wojny światowej. Przewodnik opowiadał bardzo ciekawie, młodzież uważnie słuchała, za co została pochwalona przez niego oraz przez opiekunów.

W czasie wizyty naszych niemieckich gości nie obyło się także bez zabawy. Młodzież uczestniczyła w warsztatach kulinarnych, przyrodniczych, artystycznych, sportowych w szkole ZSP w Rudnikach. Odbyła się również dyskoteka zorganizowana w kawiarence na lotnisku w Rudnikach, gdzie oprócz zabaw integracyjnych, uczniowie mieli okazję zwiedzić hangary z samolotami.

Sobota to dzień wspólnych zabaw i umacniania przyjaźni. Były tańce, gry, szykowanie jedzenia pod okiem fachowców z Częstochowskiego Liceum im. S. Żeromskiego, decoupage bombek. Po wspólnym posiłku wszyscy pojechali na Jasną Gór, by po chwili modlitwy i zadumy znowu wspólnie się bawić, tym razem grając w kręgle.
Natomiast w niedzielę młodzież udała się na północ naszego kraju, by zwiedzić Malbork, Westerplatte, Gdańsk i Sopot. Pomorze przywitało naszą grupę czterema porami roku: od silnego wiatru przez deszcz a nawet deszcz ze śniegiem po słońce i piękną tęczę. Pierwszego dnia odwiedzili Westerplatte zwane polskimi Termopilami. Najwięcej czasu nasi turyści spędzili w Gdańsku, którego burzliwą historię przybliżył im energiczny pan przewodnik.
W czasie długiego spaceru młodzież zobaczyła najważniejsze zabytki Starego Miasta. Przez Zieloną Bramę weszli na Długi Targ, aby podziwiać Ratusz, Dwór Artusa i fontannę Neptuna. Polskie morze przywitali w Sopocie, niestety z powodu sztormu molo zostało zamknięte dla turystów. Piękną polską jesień mogli podziwiać w Parku Oliwskim im. Adama Mickiewicza. Na koniec - "kącik melomana"- koncert organowy w Gdańsku- Oliwie.

Wyjazd na Pomorze, to niestety, już ostatni punkt programu wymiany polsko- niemieckiej. Dla wielu nadeszła wówczas chwila refleksji, że to już ostatnie wspólne chwile, a czas pożegnania nieubłaganie się zbliża. Kolejna już wymiana młodzieży z naszego Zespołu oraz z Benshaim była udana. Wszyscy uczniowie są bardzo zadowoleni, pogoda sprzyjała zwiedzaniu, a zdobyte doświadczenia i nawiązane przyjaźnie będą trwały przez lata. W galerii Zespołu można obejrzeć fotorelację z tego wydarzenia.


OKRES GRZEWCZY

OKRES GRZEWCZY

 

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie oraz Powiatowi Inspektorzy Nadzoru Budowlanego

zwracają się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na sprawność instalacji kominowych wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w użytkowanych budynkach w związku ze zbliżającym się okresem grzewczym. Na co szczególnie zwrócić uwagę w tym okresie w załączonym Apelu.


NASZE ZABAWKI

NASZE ZABAWKI

 

W ostatnim tygodniu października w grupie najmłodszej realizowany był projekt pt. Nasze zabawki. Celem zajęć było poznawanie różnorodnych sposobów zabaw dzieci dawniej i dziś.

Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą różnorodne nowoczesne zabawki, miały możliwość pobawić się zdalnie sterowanym samochodem. Dzieci poznawały również zabawki dawne oraz różne rodzaje zabaw bez zabawek. Stwarzane były sytuacje do zabaw tematycznych z wykorzystaniem rekwizytów oraz plastycznych podczas, których przedszkolaki kolorowały konturowe rysunki przedstawiające zabawki. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych zabawach i zabawkach. Z ich wypowiedzi wynikało, że  najważniejszą jest miś pluszowy.

Zakończeniem projektu było zorganizowanie wystawki dawnych zabawek. Wystawkę tą wzbogacały oprócz ilustracji, eksponaty przyniesione przez rodziców. Przedszkolaki również odwiedziły salę zabaw Hula Kula w Rędzinach. Tam miło spędziły czas na wspólnej zabawie w kulkowych basenach i zjeżdżalniach. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii przedszkola.


RANKING CZYTELNICZY

RANKING CZYTELNICZY


Nikt nie spodziewał się, że nasz czytelniczy ranking tak się zmieni!!!
W kategorii uczniów kl. I- III szkoły podstawowej
na I miejscu uplasowała się klasa IIIA z 36 wypożyczonymi książkami,
II miejsce przypadło klasie I z 29 wypożyczonymi książkami,
klasa II zajęła III miejsce wypożyczając książek 23.
A z pierwszego na ostatnim miejscu w rankingu jest klasa IIIB z 22 wypożyczonymi książkami.
 

Wśród uczniów kl. IV- VII szkoły podstawowej najwięcej książek wypożyczyli, zajmując tym samym
I miejsce uczniowie z klasy IVB mając na swoim koncie książek 30,

II miejsce z 12 wypożyczonymi książkami zajęła klasa IVA,
klasa VI wypożyczając książek 11 zajęła miejsce III.
Klasa VII wypożyczyła książek 8 a klasa V tylko 1.

Wśród gimnazjalistów
I miejsce zajęła klasa IIB z 25 wypożyczonymi książkami,
II miejsce przypadło uczniom klasy IIA z 11 wypożyczonymi książkami.

Niestety żaden z uczniów klas III gimnazjum nie wypożyczył żadnej książki.


WYCIECZKA DO WADOWIC I MUZEUM AUSCHWITZ BIRKENAU

WYCIECZKA DO WADOWIC I MUZEUM AUSCHWITZ BIRKENAU


27 października uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum z nauczycielami udali się do Wadowic – miasta naszego wielkiego patrona Jana Pawła II. Zwiedziliśmy rodzinny dom Karola Wojtyły, który jest połączony z nowoczesnym, ale jakże pięknym muzeum poświęconym młodości małego Karola, jego dorastaniu, drodze w kapłaństwie i pontyfikacie. W Bazylice wadowickiej każdy z nas modlił się prosząc o wstawiennictwo świętego Jana Pawła II we własnych intencjach. Słodkim wspomnieniem z Wadowic, pomimo deszczowej aury będą dla nas Kremówki Papieskie.

   Dalszym punktem wycieczki było zwiedzanie muzeum w Auschwitz – Birkenau, byłego obozu zagłady, gdzie w wymownej ciszy poznaliśmy wstrząsającą historię eksterminacji Żydów i innych narodowości w czasie II wojny światowej. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.


PASOWANIE NA UCZNIA

PASOWANIE NA UCZNIA

 

20 października 2017r. uczniowie klasy pierwszej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach, w rytmie poloneza, rozpoczęli uroczystość Pasowania na Ucznia. Zaproszeni goście, w tym p. wójt Paweł Militowski, dyrektor szkoły p. Dawid Krzętowski, z-ca dyrektora p. Elżbieta Kowalczyk, ksiądz proboszcz, wychowawczyni z przedszkola, a także rodzice, dziadkowie i nauczyciele podziwiali zdolności wokalne i recytatorskie siedmiolatków, którzy oprócz tego musieli wykazać się wiedzą i sprawnością fizyczną.

Po przejściu wszystkich prób pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Przyrzekli, że będą strzegli honoru i dobrego imienia szkoły, będą szanowali nauczycieli, rodziców i koleżanki, dobrze będą się uczyć i kochać swoją ojczyznę. Następnie pan dyrektor, dokonał symbolicznego pasowania każdego ucznia i wraz z panem wójtem wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy. Ślubowanie złożyli także rodzice pierwszaków. Nie obyło się bez prezentów. Od wójta gminy pierwszaki otrzymały piłki oraz książeczki z płytami. Były upominki od Dyrekcji szkoły, Rady Rodziców, rodziców uczniów, a także od koleżanek i kolegów z klasy II i klas III. Po występie rodzice zaprosili gości i pierwszoklasistów na slodką chwilkę. A występy naszych pierwszoklasistów można podziwiać w galerii Zespołu.


Wygenerowano w sekund: 0.09
77,177,980 unikalnych wizyt