Zegar

Kalendarz

« Maj 2022 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Przetłumacz stronę


NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ

NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ

9 listopada 2018 r. świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby o 11.11 odśpiewać hymn państwowy. W progi naszej szkoły zawitali również goście: wójt gminy Rędziny - wójt Pan Paweł Militowski oraz Zygmunt Simiński - proboszcz parafii w Rudnikach.
Część artystyczna przygotowana została przez uczniów klas trzecich gimnazjalnych pod kierunkiem wychowawczyń: pani Marioli Bielawskiej oraz pani Moniki Kyzioł (konsultacje historyczne p. A. Banaszek – Lis, muzyczne p. I. Drożdż, p. A. Krzynowek). Najstarsi uczniowie naszej szkoły, niezwykle zdolni i pracowici, wprowadzili wszystkich zebranych w nastrój refleksji, ale i radości i dumy, że jesteśmy Polakami. 
Wszyscy zebrani obejrzeli animowaną „Historię Polski”, której twórcą jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra", pod opieką naukową wybitnego historyka, prof. Henryka Samsonowicza. W ciągu 8 minut zobaczyliśmy wizualny poemat, inspirowany polską historią: ważne wydarzenia, miejsca, ważnych ludzi, gesty, słowa oraz mapę, wyjaśniającą konkretne sytuacje.
O tym, że wolność to nie tylko słowo, ale wartość, którą powinniśmy kochać i rozumieć, przypomniał teledysk do piosenki Chłopców z Placu Broni pt. „Kocham wolność", przygotowany przez artystę młodego pokolenia Łukasza Rusinka. 
Całe widowisko uświetniły taniec- pantomima z wstęgami biało – czerwonymi w wykonaniu uczniów i uczennic klas IIIa i IIIb oraz występ wokalny przewodniczącego samorządu szkolnego Łukasza Brzóski, który niezwykle wzruszająco zaśpiewał „Miejcie nadzieję” (słowa z wiersza Adama Asnyka, muzyka Zbigniewa Preisnera). Fotorelacja w galerii Zespołu.

 

Miejmy nadzieję!... nie tę lichą, marną, 
Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera, 
Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno 
Przyszłych poświęceń w duszy bohatera.
(…)
Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.

 

A.Asnyk, Miejmy nadzieję
6 maja 1871


Wygenerowano w sekund: 0.07
76,808,984 unikalnych wizyt