DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dodane przez Administrator dnia Luty 05 2019 19:30:13

 

Pod względem dostępności dzieci do Internetu Polska znajduje się w ścisłej czołówce – wynika z raportu Brytyjskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie (UKCCIS). 80% dzieci w naszym kraju ma swojego smartfona, połowa – własnego laptopa, w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów Europy, nasze dzieci mają najwięcej telefonów komórkowych. Nie wszyscy są świadomi związanych z tym zagrożeń. A jest ich niemało. Co grozi dziecku korzystającemu z Internetu? Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Spośród największych zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet, wymienić trzeba:

Problem jest tym poważniejszy, że - jak wynika z raportu UKCCIS - polskie dzieci korzystają z sieci najczęściej w czterech ścianach własnego pokoju lub w szkole, czyli tam, gdzie dorośli nie sprawują nad nimi ścisłej kontroli.

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z Internetu? Poznaj pięć prostych rad – do zastosowania od zaraz.

1. Rozmawiaj z dzieckiem

Wytłumacz mu, jakie sytuacje napotka w sieci, które są niebezpieczne i jak powinno na nie reagować. Bardzo ważne jest, by dziecko wiedziało, iż w razie problemów może się do ciebie zwrócić o pomoc; że wysłuchasz je i zrozumiesz. Aby tak się stało, rozmawiaj z nim spokojnie, bez nerwów, poświęć mu maksimum uwagi. Cierpliwie odpowiadaj na jego pytania. Pamiętaj, że osądzanie i krytyka tylko zablokują dziecko, wzbudzą jego nieufność i rozmowa odniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

2. Pokaż dziecku świat Internetu

Nie zostawiaj go z tym samego. Wspólne wyszukiwanie i oglądanie filmików czy zdjęć będzie nie tylko nauką właściwych zachowań i treningiem rozpoznawania zagrożeń, ale też ciekawym spędzeniem wspólnych chwil i budowaniem więzi między wami.

3. Naucz dziecko chronić w sieci swoją prywatność

Jak pokazuje badanie "Bezpieczny smartfon dla dziecka" (przeprowadziły go F-Secure i Polkomtel), aż 25% użytkowników Internetu, którzy nie ukończyli dziewiątego roku życia, ma już własne konta na serwisach społecznościowych. Ważne jest więc uświadomienie dziecku, jak istotna jest ochrona jego prywatności. Jak to najlepiej zrobić? Pomóż mu stworzyć jego własny profil, pilnując, by takie dane jak wiek, adres, numer telefonu czy adres e-mailowy nie były powszechnie dostępne.

4. Połącz naukę i zabawę - skorzystaj z darmowych aplikacji edukacyjnych

Dzięki nim dzieci w przyjemny i naturalny sposób uczą się, jak bezpiecznie, kreatywnie i "z głową" korzystać z Internetu oraz nowych technologii.

5. Używaj aplikacji ochronnych

Zanim podarujesz dziecku nową komórkę, smartfona czy laptopa, zainstaluj na nim oprogramowanie, które chroni przed cyberzagrożeniami i zablokuje ryzykowne treści. Dzięki aplikacjom do kontroli rodzicielskiej w prosty sposób ustawisz godziny dostępu do Internetu i czas korzystania z tabletu swojego dziecka. Co więcej, program zasugeruje ci, do jakich treści w Internecie dziecko powinno mieć dostęp.