11 września 2018 r. młodzież z naszej szkoły wyruszyła do Niemiec w ramach wymiany międzynarodowej z zaprzyjaźnioną szkołą Goethe Gimnazjum z Bensheim. Uczniowie spędzali bardzo aktywnie czas podczas całej wizyty.
Pierwszego dnia zwiedzili terminal kontenerowy w Bremerhaven. Podróżowali także wzdłuż 8 południka w Domu Klimatu, gdzie można było zobaczyć na własne oczy pustynię i poczuć jej gorący klimat, wsiąść w czółno na Samoa, poczuć wiatr Sardynii i ochłodzić się na Alasce. Wieczorem tego samego dnia cała grupa podziwiała zachód słońca nad Morzem Północnym.
Kolejny dzień to zwiedzenie Centrum Nauki Universum Science Center Bremen - z zewnątrz to spektakularny, futurystyczny budynek, który przypomina srebrnego wieloryba. Wewnątrz zwiedzający mogli wszystkimi zmysłami poznać fascynujący świat nauki - znajduje się tu 250 eksponatów, które można dotykać, testować i używać do eksperymentów. Na 4000 m znajdują się strefy tematyczne Ekspedycja człowiek, Ekspedycja ziemia i Ekspedycja kosmos. Uczniowie naszej szkoły mogli m. in. poczuć potężne drżenie ścian w pomieszczeniu imitującym trzęsienie ziemi, obejrzeć ośmionożnego robota Skorpiona, sprawdzić ciepłotę swojego ciała oraz zbadać zjawiska elektryczne.
Kolejną atrakcją była wizyta w Niemieckim Domu Emigranta w Bremerhaven, gdzie zwiedzający podążali śladami ponad siedmiu milionów ludzi, którzy wyprawili się z Bremerhaven na drugą stronę Atlantyku. Nasza młodzież poznała losy ludzi, którzy poszukiwali lepszego życia w innych krajach. Każdy ze zwiedzających otrzymał biografię wybranego emigranta i towarzyszył mu w historycznej wycieczce: od pożegnania z ojczyzną, przez warunki panujące podczas zamorskiej podróży, po nowy początek w USA, Argentynie lub Brazylii.
Piękna pogoda sprzyjała zwiedzaniu i poznawaniu nowych miejsc, zatem cała grupa udała się również do nadmorskiego zoo, a po kolacji na spacer i pożegnanie z Morzem Północnym, ponieważ kolejnego dnia rano uczniowie ze szkoły niemieckiej i polskiej wyruszali do Bensheim.
W drodze do rodzinnej miejscowości naszych partnerów z Niemiec mieliśmy jeszcze okazję zwiedzić stocznię Meyer Werft w Papenburg i poznać etapy produkcji ogromnych, luksusowych statków rejsowych. Wieczorem cała grupa dotarła do Bensheim, gdzie poznała goszczące je rodziny.
17 września, ostatniego dnia naszej podróży młodzież odwiedziła Miejsce Pamięci - obóz pracy dla kobiet żydowskich Walldorf utworzony latem 1944 roku przez nazistów. Przywieziono tu 1700 młodych kobiet z Węgier, Ukrainy, Rumunii, Słowacji, które zatrudniono przy budowie nowych pasów startowych dla znajdującego się w pobliżu lotniska Rhein-Main w ramach prac Organizacji Todt. Ciężkie, nieludzkie warunki przeżyło tylko kilkanaście z nich.
Ostatnim punktem wyjazdu był Frankfurt, gdzie z tarasu widokowego Main Tower można było podziwiać miasto z lotu ptaka. Później uczniów naszej szkoły czekała już tylko droga na lotnisko, rejs w powietrzu... I powrót do Rudnik.