Zegar

Kalendarz

« Maj 2022 »
Po Wt śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Przetłumacz stronę


GMINNY OTWARTY KONKURS PLASTYCZNY UZALEŻNIENIE KRADNIE ŻYCIE

Dzień 9 listopada 2015 roku upłynął w rudnickim gimnazjum w atmosferze konkursowej, a to za sprawą wielkiej kampanii społecznej „Dopalacze kradną życie”. Patronat honorowy objął Wójt Gminy Rędziny mgr inż. Paweł Militowski oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rędzinach.

Dzieci i młodzież są wszystkiego ciekawe. Niezależnie od wieku ogarnięte są pasją poznawania– odkrywania otoczenia, wdzierania się w tajemnicę dorosłości naśladując i próbując kosztować coraz to nowszych doznań, samodzielnie lub z rówieśnikami.
Narkotyki są fragmentem odkrywanego świata i to nieodparcie kuszącym. Dlatego organizatorzy konkursu- pedagog Magdalena Kolewińska– Kołdon i nauczycielka plastyki Agnieszka Krzynowek, postanowiły poprzez formę sztuki plastycznej dać szansę utalentowanej grupie młodych ludzi ze szkół Gminy Rędziny wypowiedzieć się na ten temat.

Zastępcaca dyrektora p. Elżbieta Kowalczyk przywitała wszystkich serdecznie i ciepło, w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Rudnikach.

Prezentacja multimedialna  rozpoczynająca konkurs pokazała realne zagrożenia środków psychoaktywnych i odurzających.
Priorytetem konkursu było zainteresowanie młodzieży tematyką związaną z profilaktyką narkomani, uzależnień-dopalaczy, negatywnych skutków zażywania środków psychoaktywnych, aby poprzez formę plakatu informacyjno-ostrzegawczego, mogli dotrzeć do szerszej grupy ludzi. Ważnym celem konkursu było: stworzenie możliwości udziału młodzieży w konfrontacji osiągnięć rówieśniczych, umiejętność współpracy w zespole, propagowanie wśród młodzieży różnych technik i form plastycznych, pobudzenie wyobraźni i kreatywności w swobodnej interpretacji tematu. Młodzi adepci sztuki malarskiej pod okiem swoich nauczycieli przygotowywali się do tego tematu rzetelnie i dokładnie. Drogą eliminacji szkolnej zostały wyłonione najlepsze zespoły uczestników, aby „na żywo”  w czasie 2 godzin zegarowych stworzyć plakaty na najwyższym poziomie artystycznym.

Uczestnicy inspirowani tematem z różnych prezentacji multimedialnych, z reklam, z plakatów i prac plastycznych ogólnodostępnych o tematyce uzależnień, stworzyli bardzo świadome i przemyślane „dzieła” - plakaty, które poprzez swoją formę i treść mają jedno, wspólne zadanie– informować i ostrzegać!

Plakat to najtrudniejsza forma plastyczna, dlatego wszyscy młodzi artyści podeszli do tematu dojrzale i kreatywnie. Komisja konkursowa w składzie: Longina Gęsiarz, Anna Ferdyczak, Katarzyna Sosnowska z wielką przyjemnością i ciekawością przyglądała się pracy zespołowej każdej ze szkół. Ocena  plakatów dotyczyła: kompozycji, zgodności tematu, walorów artystycznych pracy, współpracy zespołów oraz pomysłowości i oryginalności. Nowym i pouczającym elementem konkursu było omówienie i podsumowanie prac przez komisję  pod względem trafności tematu,  zrozumienia treści,  doboru środków plastycznych, wykorzystania technik plastycznych i estetyki prac.           

Mamy nadzieję , że cenne wskazówki i rady jury zostaną wykorzystane podczas innych konkursów plastycznych przez naszych uczniów. Taka forma konkursu została entuzjastycznie przyjęta przez samych uczestników i  ich opiekunów. Młodzi ludzie, którzy mogą  tworzyć ” na żywo” i samodzielnie wśród swoich rówieśników , pokazują nam swój talent, dzielą się w sposób autentyczny wiedzą i doświadczeniem, niewątpliwie promując dobrą, zdrową rywalizację, która ma motywować i zachęcać innych uczniów  do „magii tworzenia sztuki”.

Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie pamiątkowych dyplomów oraz nagród nastąpiło tego samego dnia. Wójt Gminy Rędziny p. Paweł Militowski, dyrektor szkoły p. Dawid Krzętowski, z-ca dyrektora p. Elżbieta Kowalczyk, p. Longina Gęsiarz oraz organizatorzy wręczyli uroczyście wszystkim zwycięzcom  nagrody ufundowane przez Urząd Gminy Rędziny. Władze Gminy były zachwycone pomysłowością prac i kreatywnością uczniów. Zgodnie z zapowiedzią w regulaminie wystawa plakatów odbędzie się w Urzędzie Gminy Rędziny oraz u organizatora w szkole w Rudnikach. Ogólnodostępne plakaty niech pełnią swoją rolę– przestrzegają i informują o zagrożeniach, które czasami są blisko nas.

Być może staną się również inspiracją dla działań profilaktycznych w innych projektach realizowanych na terenie naszej Gminy.

 

Laureaci konkursu:

Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce: Samanta  Łapcik, Nina Zawadzka, Patrycja Gorczyńska – SP w Rudnikach

II miejsce: Oliwia Palacz, Bartosz Palacz, Krystian Mierczak – SP w Rędzinach

III miejsce: Martyna Mazurek, Agnieszka Prudło, Patrycja Chobot – SP w Koninie

wyróżnienie: Oliwia Ciura, Martyna Gopoń, Amelia Szafraniec – SP w Rędzinach Osiedle

wyróżnienie: Marcel Zatoń, Jakub Zajder, Dominika Wodzyńska – SP w Kościelcu

Uczniowie gimnazjum:

I miejsce: Karolina Cekus, Paulina Pruban, Karolina Ligocka – Gimnazjum nr 2 w Rudnikach

II miejsce: Olga Kubacka- Dudek, Aleksandra Kalek, Wiktoria Pankowska – Gimnazjum nr 1 w Rędzinach

III miejsce: Marlena Gielecka, Paweł Dutkiewicz - Gimnazjum nr 1 w Rędzinach

wyróżnienie: Karolina Rozpondek, Weronika Gorczyńska, Katarzyna Kyzioł – Gimnazjum nr 2 w Rudnikach

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

 

STOP – DLA UZALEŻNIEŃ, KTÓRE KRADNĄ ŻYCIE!

Wygenerowano w sekund: 0.05
40,786,612 unikalnych wizyt